Nepal’de Katmandu Ve Holi Festivali

Eğlence dolu rengarenk ülke Hindistan da şenlikler bitmiyor. Mart ayının daha doğrusu baharın yaklaşmasıyla yeni festivaller de kendini gösteriyor. Eğlencenin bitmediği Hindistan Nepal‘de sırada hangi şenlikler varmış bir bakalım.

Hindistan Nepal’de her yıl mart ayının ilk dolunay zamanı baharın gelişini müjdeleyen Holi Festivali büyük bir coşkuyla kutlanır. Yüzyıllardır halkın kutladığı bu festival, zaman içinde tüm dünyanın katılımıyla uluslararası kocaman bir karnaval haline dönüştü. Deniz, kum, güneş anlayışından sıyrılarak Hindistan Turlarına katılanlar büyük bir coşkuyla kutlanan Holi Festivalinin bir parçası haline gelmiş durumda Nepal‘de.

Bahar demek renk demek, enerji demek… Bu düşüncede olan herkes festival boyunca ilk kendilerini sonra da “happy holii” diyerek çevresindeki herkesi rengarenk boyuyor. Festivalin amacı bu. Siz de bu festivalin bir parçası olmak istiyorsanız mart ayında mutlaka burada olmalısınız, şimdiden rezervasyonları yaptırın diyeyim. Umarsızca danslar, sınırsız eğlence ve renk cümbüşü sizi bekliyor Hindistan Nepal’de. Size bir dipnot: Fotoğraf makinalarınızı koruyucu şeyler bulundurun yanınızda. 🙂

Eğlence bir tarafa, yerel giysili kadınlar üçerli gruplar halinde ellerinde minik tepsilerle ağaçların diplerinde dua ederek ritüellerini yaparlar. Tepsilerde; iplik, pirinç taneleri, renkli boyalar ve çiçekler olur. Sessiz bir şekilde dualarını ederler ve mum yakarak Holi’yi kutlarlar burada. Yüze sürülen boyalar hemen ilk duşta çıkacak türden değil ama en az birkaç duştan sonra ancak çıkmaya başlıyor. Festivalin en can alıcı noktası bu olsa gerek ama ne olursa olsun denemeye değer.

Peki bu Holi neden kutlanır?

Holi sadece baharın gelmesini müjdelemek için kutlanmıyor. Festival alanından çıkınca tepenizden aşağı su kovalarının döküldüğü görünce korkmayın. Holika adı Holika’dan gelir. Festivalin başlamasından önce insanlar yakacak ateş için odun ve tahtalar toplamaya başlar. Bir kukla bulunur ve şeytana edilen küfürlerle büyük ateşler eşliğinde hep bir ağızdan Holi-hai denmeye başlanır. Yakılan ateşten biraz alıp evlerine götürenler olur. Bu kül sayesinde evlerin ve bedenlerinin tüm kötülüklere karşı korunduğuna inanırlar. Kısacası demem o ki Holi bundan dolayı kutlanan bir festival.

Siz de Hindistan Nepal’de bu eğlencenin içinde olmak için tatilbudur.com’un size özel turlarını mutlaka inceleyin.