Muhteşem Cape Verde Adaları

İngilizce adı Cape Verde olsa da genel olarak bilinen ismiyle Yeşil Burun Adaları ne yazık ki Afrika’nın en yoksul ülkelerinden birisi. Resmi dili Portekizce olan ada; tarihi, kültürel yapısı, enfes plajlarıyla görenleri kendine çeken çekiyor. Cape Verde için Afrika’nın Karayipleri demek yanlış olmayacaktır.

Bir Cape Verde’li sokak müzisyeni

Cape Verde Hakkında

10 volkanik adasıyla ünlü Cape Verde müthiş plajlarıyla da gözleri kamaştırıyor. Cape Verde tatilinizde bir gününüzü sadece denizin keyfini çıkarıp plajında saatlerce uzanarak geçirmenizi öneririz. 10 adası insanı büyülemeye yeterken bir de Fogo Adasını’da ziyaret planınıza ekleyebilirsiniz. Şarapları mı ve köyleri anlatmakla bitmez, bu yüzden gördükten sonra kararı kendiniz verebilirsiniz. Yazının başlığında belirttiğimiz gibi Cape Verde yani Yeşil Burun Adaları sambanın anavatanı olduğu kadar deniz, güneş, kumuyla da fazlasıyla ünlü. Yani bir tarafı Afrika bir tarafı Avrupa’da kalan farklı cinslerin yeri Cape Verde. Cape Verde toplamda 10 ada ve 8 adacıktan oluşmuş bir takımada aslında. En büyük adaları; Santiago, Boa Vista, Santo Antao.

Peki neden Yeşil Burun Adaları denmiş olabilir buraya? Yeşilin her tonu olan dağlarının arasından süzülen masmavi deniziyle öylesine güzel bir tablo oluşturmuş ki adını buradan almış olmalı. Adayı bilen, duyan hatta henüz görmeyenleriniz olabilir ama ne yapın ne edin yurt dışı turları planlarınız varsa önceliğinizi Cape Verde Turlarından yana kullanmanızı öneririz. Cape Verde sambasıyla meşhur ama sörf severlerin de yüzünü fazlasıyla güldürüyor. Burada olmak için özellikle ocak-şubat aylarını tercih edin ki hem buranın tadını çıkarın hem de aktiviteleriyle dolu bir tatil yapın. Otellerinde kişinin rahat edebileceği her şey fazlasıyla düşünülmüş. Burada konaklamak pek ucuz değil, önceden rezervasyon yaptırırsanız aniden enfes bir tatile dönüşebilir.

Cape Verde’de Ne Yenir?

Adanın özel unu olan Semolinalı ekmeklerinden ve ton balıklarından mutlaka denemelisiniz.

Cape Verde’de Neler Yapılır?

Bu otantik tatilinizde Sal kentine gidip 30 kilometrelik bembeyaz kumlu sahilinin ve masmavi denizinin tadına varmadan geri dönmeyin. Kısacası akıllara kazınacak muhteşem bir tatil deneyimine hazırlanın.