Muğla’nın Renkli Adresi Eski Datça Gezi Rehberi

İzlemeye doyum olmayan bir Akdeniz köyü Eski Datça Muğla’nın eşsiz doğasında gizli. Kesme taştan örülmüş evleri, mis gibi pembe begonvillerin arasından uzanan dar sokakları ile tam bir turizm cenneti. Yılın en sıcak günlerinde yoğun turist akınına uğrayan bu rota hakkında her şey Eski Datça gezi rehberinde.

Eski zamanlarda Datça’nın ilçe merkezi iken şimdilerde ilçenin üst mahallesinde konumlu tipik bir köy durumunda. Can Yücel’in oturduğu evin sokağına da kendi adı verildiği için bu köy aslında onunla özdeşleşmiş. Rengârenk sokaklarının birinde Can Yücel’in evi var ve o sokağa da şairin adı verilmiş. Kısacası Eski Datça Can Yücel ile özdeşleşmiş. Evini yakından görmek isteyenler burayı sadece 12 Ağustos’ta (Can Yücel’in doğum günü) 1 günlüğüne ziyaret edebilir. Keyifli bir köy turu sonrası küçük bir molaya ihtiyaç duyarsanız köy halkının buluşma noktası olarak bilinen Muhtar Orhan’ın Kahvesi’ne gidebilirsiniz.

Eski Datça’nın süslü püslü dar sokakları Rum mimarisinin en iyi örnekleri arasında. Yaz ayları dışında çok hareketli olmasa da içi badem dolu torbalarla yanınıza gelecek çocuklarla birlikte köy turu atmanın verdiği keyfi mutlaka yaşamalısınız.

Eski Datça’da Gezilecek Yerler

Enfes güzelliklere şahit olacağınız Eski Datça’nın tertemiz doğasında görmeniz gereken yerler var. Küçücük bir yer olsa da çevresindeki onca güzellik arasında Eski Datça’yı anlatmaya doyamayacaksınız.

Knidos Antik Kenti: Tarihi kalıntılarıyla ünlü Knidos Antik Kenti, Eski Datça’da görmeniz gereken ilk duraklardan. Antik kentin tarihi M.Ö. 2000’li yıllara dayanıyor. Tekne turlarının uğramadan dönmediği bu tarihi rotada 8000 kişilik antik tiyatrosu, güneş saati, Demeter Mabedi, Afrodit heykelinin kaidesine ait kalıntıları göreceksiniz.

Apollon Tapınağı: Yapılan kazılarda çıkarılan Apollon Tapınağı, Knidos Antik Kenti yakınlarında büyüleyici güzelliğe sahip.

Bencik Koyu: Eski Datça’da yeşille mavinin buluştuğu bir liman koyu Bencik. Huzur dolu bir tatil arıyorsanız Eski Datça gezinizde rotanızı Bencik Koyu’na çevirebilirsiniz.

Palamutbükü Plajı: Aklınızdan geçen bir deniz tatili ise tercihinizi Eski Datça’nın en güzel yerleri arasındaki Palamutbükü Plajı’ndan yana kullanabilirsiniz. Deniz canlılarıyla yüzme deneyimini yaşayacağınız bu plajda yeme-içme için sahildeki restoranlara ya da çay bahçelerine gidebilirsiniz.

Pembe begonvilleri arasından keşfe çıkacağınız daracık sokaklarıyla ünlü Eski Datça’da, Ovabükü Plajı, Gebekum ve Kargı Koyu’da buradaki gezi listenizin bir parçası olmalı.

Eski Datça’da Yapmadan Dönme

  • Eski Datça’nın tarihi geçmişine tanıklık edeceğiniz Knidos Antik Kenti’nde tarihe yolculuk edebilirsiniz.
  • Buradaki gezi turunuzdan sonra biraz da deniz, güneş, kum tatili yapmak için rotanızı Kargı, Bencik Koyları, Ovabükü veya Gebekum Plajlarına çevirebilirsiniz.
  • Su sporlarına karşı merakınız varsa Eski Datça’nın berrak sularında sörf yapmayı ihmal etmeyin. Sualtı dalışları için mükemmel alternatifler sunan bu rotada zengin sualtı dünyası ile tanışacaksınız.
  • Akşamın en güzel saatlerinde biraz eğlenmeye ne dersiniz? Yaz sezonunun açılmasıyla birlikte canlanan eğlence mekânlarını Eski Datça’nın limanında bulabilirsiniz. Uzun uzun sohbetler eşliğinde eğlenceli saatler geçireceğiniz restoranlar ya da sokak etkinlikleri de eğlence için alternatifler arasında.

Eski Datça’nın damakları şenlendiren lezzetlerine gelince; dallampa, gışıyak, karaville, otlu kol böreği, ütmek kavurması, mürdümük, bademli incir tatlısı sayabileceklerimizden sadece bazısı. Daha birçok lezzet keşfi ve büyüleyici rotalar Datça Otelleri ile unutamayacağınız Eski Datça tatilinde sizinle olacak.