Mısır Gezisinde Yapılması Gerekenler

Kültür ve deniz odaklı bir gezi yapmak istiyor ancak nereye gideceğinize hala karar veremiyorsanız Mısır tüm bu isteklerinize aynı yerde cevap verebilir. Ucuz ve ulaşımı kolay bir yerse aradığınız Mısır eminiz ki fazlasıyla ilginizi çekecektir. Mısır gezisinde yapılması ve gezilmesi gereken yerleri tanıyalım bir de.

Kahire

Mısır’a başkentlik yapan Kahire gezilecek yerler listenizin başında olmalı. İçinde görmeden dönmemeniz gereken de üç önemli yeri var.
Kahire Müzesi: Kahire’deki meşhur piramitleri duymuşsunuzdur. Ama buraları gezmeden önce yapılacak ilk iş müzeyi gezmek olmalı. Tarihe ait ne varsa hepsi burada çünkü. Müzede uzman kişiler tarafından rehberlik almak istiyorsanız müzenin girişinde sizi karşılayanlar olacaktır. Kendinizde gezebilirsiniz elbette ama tarihi geçmişi bilenlerden dinlemek daha anlaşılır gelecektir.
Giza Piramitleri: Buranın hem Mısırlılar için hem de ziyaret eden turistler için iki giriş kapısı var. M.Ö. 3000’li yıllarda yapıldığı düşünülen bu piramitler; Kefren, Keops ve Mikerinos isimlerini aldıkları firavunlar tarafından yaptırılmış. Ama Giza piramitleri sadece bunlarla sınırlı değil. Diğerlerinden farkları içinde isim yazmaması ve yapılışları hakkında bilgi sahibi olunamaması.
İslamic Kahire: Buranın en bilindik özelliği Kahire ve Nil Nehri ayırması. Şehirler kendi aralarında ayrılmış durumda. İslamic Kahire’de eski şehirde. Fatimilerle Osmanlılar dönemine kadar devam eden eserler var içinde.

Aswan

Buraya gitmenin en kolay yolu Kahire’den kalkan tren veya otobüsler. Otobüse göre tren daha ucuz ve ulaşım daha da kolay. Sadece bir gün önceden tren biletini almak yeterli. Mısır’ın görülecekler listesindeki Aswan bir sürü turistin akın ettiği şirin mi şirin bir kasaba. Konaklama için her cebe uygun yerleri de var ayrıca. Yeterli pazarlık edin. Ayrıca yemek için de Nil Nehri kıyısındaki restoranlar mükemmel bir seçim.

Luxor

Buraya gitmek için Aswan’dan kalkan otobüsler ve trenler yine tercih edilebilir. Yemek konusunda en başarılı durak burası diyebiliriz. Hem yemek hem de turistik açıdan Mısır’ın olmazsa olmaz rotası Luxor.

Şimdi geleyim Mısır’da yapılması gerekenlere;

  • Taksilerle oradan oraya gitmek her zaman daha hesaplı. Tercihiniz ya taksiler olsun ya da otobüs.
  • Yemek konusunda Luxor başarılı demiştik eğer burada yemek yemeyecekseniz size bir dipnot hijyen sorunu olduğundan Mısır’da yemek yemek biraz sıkıntılı olabilir.
  • Mısır’a gitmeden önce burayla ilgili kitapları karıştırmanızı öneririz. Size iyi bir rehber olabilir.
  • Gezdiğiniz ya da yemek yediğiniz yerlerde bahşiş isteyenler olacaktır. Tercih sizin.
  • Atatürk anısına yapılmış Mustafa Kemal Meydanını ziyaret etmeyi unutmayın.
  • Buranın kalabalık olduğuna aldanmayın, gördüğünüz yerleri bulamayacak kadar zor bir ülke değil Mısır.
  • Buraya gitmeden önce Arapça’yı az buçuk bilmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Kısacası Mısır’ı gezmek çok keyifli olsa da ufak tefek olumsuzlukları da yok değil. İyisi mi siz tatilbudur.com’un yurt dışı turlarına bakmadan tatil yapmaya karar vermeyin.