Marmaris’in Yerli Amazonu: Bördübet

Yemyeşil doğayla iç içe bir yaz tatilini kim hayal etmez ki. Kalabalıktan birkaç gün de olsa uzak kalmak bütün yılın yorgunluğunu atmak için güzel bir seçenek olabilir. Türkiye’de öyle bir yer nerede kaldı demeyin, bunlara en güzel cevabı Bördübet veriyor. Nasıl bir yermiş bu Bördübet yakından tanıyalım.

Marmaris Otelleri bu gizli kalmış saklı cenneti keşfetmeniz için iyi bir seçenek olacaktır. Marmaris’in en bakir kalmış yeri Bördübeti yerli amazon olarak adlandırmak yanlış olmaz. Çam ormanları içinde; tavşan sincap, kurbağa gibi sevimli hayvanlarla, balıkçıl kuşları, saka, bülbül, kuğu gibi kuş çeşitlerinin de bir arada yaşaması bu atmosferi daha da büyüleyici hale getirmiş Bördübet’te. Bu koyu diğerlerinden ayıran özellik nedir diye sorarsanız; Reşadiye Yarımadası’nda olan bu koyun içinden geçen dere diyebiliriz. Buraya geldiğinizde birkaç saatte olsa çok keyifli bir zaman geçirmek kaçınılmaz olacaktır. Yapılacak aktivitelerin başında kano ya da teknelerle turlamak iyi bir fikir. Malum bunu gündelik hayatta yapabileceğimiz pek fazla bir seçenek kalmadı artık neredeyse. Siz tekne turu yaparken derede size eşlik eden kuğular, ördekler, sülünler de tam fotoğraflık.

Ağaçlarla çevrili bu saklı cennet; yazın en kavurucu sıcağında bile serinliğinden ödün vermiyor. Bördübet’te dere kilometreler boyunca uzanan plaja doğru açılıyor. Masmavi, tertemiz denizi ve bol oksijen kaynağı doğasıyla insanı kendine bağlayan dereye giderken yanınızda bir olta bulundurmanız güzel bir fikir olacak. Yerli amazon diyoruz ya; işte şimdi gerçekten buranın büyüsüne kapılmak için hazırsınız.

Peki buraya nasıl gidilir?

Şayet arabanızla gidecekseniz Marmaris Datça istikametine doğru giderken Balıkaşıran mevkiinden yola devam edin, kısa bir süre sonra Bördübet karşınıza çıkacak. Hiç arabayla zahmet çekmek istemiyorum diyorsanız; en kısa mesafe olarak Dalaman Havalimanı’na ulaştıktan sonra bir saat mesafede Bördübet.