Marakeş Gezi Rehberi

Fas’ın otantik havasına zenginlik katan başkent Marakeş, gezgincilerin ilgisini çeken mükemmel bir destinasyon. Muhteşem yapıları, otantik ve hareketli sokakları ile Marakeş, en az bir kez olsun görmeniz gereken harika rotalarla süslü. Etkileyici mimarisiyle ünlü bu şehirde kaçırmamanız gereken çok şey var. Gelin Marakeş gezi rehberi ile şehri daha yakından tanıyalım.

Marakeş’in Gezilecek Yerleri

Jemaa el-Fna Meydanı

Bu şehri simgeleyen yapılar oldukça fazla. Marakeş’in gezilecek yerler listesi buradaki turunuzu kolaylaştıracaktır. Bunlar arasında özellikle görmeden dönmemeniz gereken durak Jemaa el-Fna Meydanı diyebiliriz. Şehrin otantik havasında kendinizi bulacağınız bu durak özellikle akşam olduğunda rengârenk bir hale dönüşüyor. Dansçılar, tiyatrocular, satıcılar kısacası aklınıza gelebilecek ne varsa buradaki gezinizin bir parçası olacak.

Kutubiye Camii

Marakeş’in en büyük camisi özelliğini taşıyan Kutubiye Camii, şehirle mükemmel bir uyum içinde. Şehrin olağanüstü mimarisinin en güzel örneği olan bu durak aynı zamanda şehri panoramik olarak izleyebileceğiniz de bir durak.

Marakeş Müzesi

Marakeş Müzesi şehrin tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz bir yer. Tarihle iç içe yaşayan bu şehirde Marakeş Müzesi’ne giderek yaşanmışlıklara dair her türlü konuya yakından şahitlik edebilirsiniz.

Majorelle Bahçeleri

Marakeş gezinizde görmeniz gereken bir diğer durak Majorelle Bahçeleri olmalı. Doğal güzelliklerin iç içe geçtiği bu bahçede palmiyeler, envai çeşit kaktüs türleri, yeşilin her tonu içinizi saracak. Bu botanik bahçe sadece bu özellikleri ile ünlü değil aslında, Yves Saint Laurent (tasarımcı) Marakeş seyahatinde bu bahçeye hayran kalmış ve ölümünden sonra küllerinin bu bahçeye dökülmesini istemiş ve bu isteği yerine getirilmiş. Majorelle Bahçelerinde modacı anısına yapılmış bölüm ziyaretçileri tarafından büyük bir ilgiyle karşılanıyor.

Marakeş Pazarları

Otantik havası ve tarihi geçmişiyle tanınan Marakeş’te tatil listenize Marakeş Pazarlarını eklemeyi unutmayın. Alışverişin son derece keyifli olduğu bu rotada el yapımı ürünlerden, hediyelik eşyacılara, halılardan kumaşçılara hatta baharatçılara kadar eğlenceli bir alışveriş deneyimi sizi bekliyor. Burada yapacağınız her alışveriş için pazarlık etmeyi ihmal etmeyin.

Bin Yusuf Medresesi

Marakeş turunuzun son durağı Bin Yusuf Medresesi. Mozaikleri ile göz kamaştıran medrese, bilimsel ve dini konularda eğitim veren bir yer olduğu gibi aynı zamanda Fas’ın en büyük medresesi özelliğini taşıyor. Harika işlemeleriyle ön planda olan bu durakta yüzlerce fotoğraf karesi ile her anınızı ölümsüzleştirmelisiniz.

Marakeş’e Ne Zaman Gidilir?

Çöl ikliminin hakim olduğu Marakeş’i ziyaret edebileceğiniz en güzel zamanlar ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Yaz aylarında kavurucu sıcakların olduğu bu şehir, kış aylarında gündüzleri ılıman, geceleri ise oldukça sert olur. Marakeş’e gitme planlarınızı tam bu aralıkta yaparsanız harika bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Tam bir tatil cenneti olan Marakeş’i Fas Turları eşliğinde ziyaret edebilirsiniz. Birbirinden güzel rotalarla çevrili Marakeş için tatil fırsatlarını kaçırmayın.