Lviv Gezi Rehberi

Ukrayna’nın batısında tarihi yerleriyle ünlü Lviv renkli şehir hayatıyla turistlerin ilgi odağı. Her daim canlı olsa da özellikle bu aylarda Lviv’in tadını çıkarmanın tam zamanı. Tarihi geçmişi 13. yüzyıla dayanan bu şehir Galiçya prensi Danylo Haltsky tarafından kurulmuş ve adını prensin oğlu Lev’den almıştır. Şehirde gezerken çok sayıda aslan heykeline rastlayacaksınız. Lev’in Rusça anlamı aslan olduğu için şehrin sembolü olarak aslan heykelleri ön planda. Şimdi Lviv gezi rehberi ile şehrin önemli tarihi yerleriyle tanışma zamanı.

Lviv’in Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Lviv Tarihi Bölgesi: 1998’den beri UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları listesinde olan bu bölge, 1256 yılında kurulmuştur. “Lviv Eski Şehir” olarak tabir edilen Lviv Tarihi Bölgesine gittiğinizde tarihle iç içe yaşayan müze, yapı, anıt ve sosyal yaşam alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Şehrin en önemli yerleri arasında gösterilen bu bölge tarihi geçmişiyle bize ışık tutuyor.

St. George Katedrali: Tarihi geçmişi 18. yüzyıla dayanan katedralin mimarisi Rokoko’nun usta ellerinden çıkmıştır. Johann Pinzel tarafından yapılan muhteşem süslemeler ise gözden kaçırılmayacak detaylar arasında.

Boim Şapeli: Geç Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden olan Boim Şapeli 17. yüzyılda yapımı tamamlanmıştır. 1970 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasına girmiş, Lviv Sanat Galerisi’nin önemli bir parçası olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Lviv’de tatil yaparken bugüne kadar eşi benzerine rastlanmamış tarihi yapılarla buradaki turunuzu hareketlendirmeyi ihmal etmeyin.

Rynok Meydanı: Ukrakya’nın renkli şehri Lviv’de görmeden dönmemeniz gereken bir rota varsa o da kesinlikle Rynok Meydanı olmalı. Şehrin kalbi demek yanlış olmaz Rynok Meydanı için. Sosyal yaşam alanları, tarihi yapıtlar ve dahasını göreceğiniz bu meydanda bol bol vakit geçirmeyi, fotoğraflarınızla her anınızı ölümsüzleştirmeyi unutmayın.

Eczacılık Tarihi Müzesi: 1966 yılında Eczacılık Tarihi Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan bu müze, aynı yıl koruma altına alınmıştır. Tarihi geçmişi çok eski zamanlara dayanan Eczacılık Tarihi Müzesi, Notorpom tarafından kurulmuştur.

Potocki Sarayı: Lviv’in tarihi yapıtları arasındaki son durak Potocki Sarayı. Neo Rönesans mimarisini en güzel şekilde anlatan bu yapı, Louis d’Auvergne tarafından inşa edilmiş, aynı zamanda Polonyalı Ptocki ailesine ev sahipliği yaptığı için adını buradan aldığı bilinmektedir.

Konaklama

Lviv’de her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Ziyaretçilerin memnuniyeti için konforlu hizmetler sunan otellerde konaklarken bu güzel şehrin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Ukrayna Turları eşliğinde şehrin tarihi yerlerini gezdikten sonra otelinizin size sunduğu hizmetlerle günün yorgunluğunu üzerinizden atacaksınız.

Gece hayatı

Şehrin büyüleyici rotalarını gezdikten sonra sıra biraz eğlenmeye geldiyse renkli geceleriyle dikkat çeken Lviv’in gece kulüplerini ziyaret edebilirsiniz. Sabahlara kadar bitmek bilmeyen eğlence dolu gecelerinde; Fashion Club, Metro Club, Rafinad People veya Sankoff Club’a gidip coşku dolu anlarına ortak olabilirsiniz.