Litvanya’nın Başkenti Vilnius

Yüzyıllar önce çok büyük bir ülke olmasına rağmen şimdilerde Avrupa’nın en küçük ülkesi olan tarihiyle ve tüm güzellikleriyle Litvanya’nın başkenti Vilnius’tayız. Burada genel olarak karasal bir iklim olduğundan burayı ziyaret etmek için en uygun zaman bahar ya da yaz ayları diyebilirim. Yine bir yurt dışı turları daha rotanıza eklendi diyorum ve başlıyorum Vilnius’u tanıtmaya…

Litvanya’da baltık iklimi yaşandığından kışın soğuk ve oldukça karanlık olan bir ülke. Kışın da ayrı bir güzelliği var elbette ama genel olarak burayı ziyaret eden turistlere bahar veya yaz aylarında daha sıklıkla rastlarsınız. Litvanya’nın başkenti Vilnius’un en önemli şehirleri arasında Kaunas, Klaipeda, Siauliai, Panevezys, Dainava ve Alytus başta geliyor. Baltık bölgesinin kültürel mirasının izlerini görüyoruz burada.

Litvanya Turlarına katıldığınızda Litvanya’da görülecek yerler; Gediminas Kulesi, Soykırım Kurbanları Müzesi, Şafak Kapısı, Litvanya Düklerin Sarayı, Vilnius TV Kulesi, Haçlar Tepesi, Vilnius Katedrali, Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi, Kuron Dili, Aukstaitija Ulusal Parkı, Kaunas İsa Diriliş Kilisesi, Vinius Saray Kompleksi, Kaunas Belediye Binası, Galve Gölü, Europos Parkas, Zmuidzinavicius Müzesi, Palanga Kehribar Müzesi, Kaunas Kalesi, Dokuzuncu Kale, Perkünas Evi, Kaunas Sarayı, Kaunas Katedral Bazilikası ve Litvanya Antik Arıcılık Müzesi. Diğer Avrupa ülkelerine baktığımızda nasıl komşu ülkelerin kültürlerinden etkilenmişlerse bu durum Litvanya için de aynı olmuş.

Litvanya mutfağı; mantar, dut, arpa, patates ve çavdar üzerine kurulu desem yanlış olmaz. Genellikle baktığımızda patates ve et yemekleri hep göze çarpıyor ama ne var ki ilk olarak yemeklerini tattığınızda eminim beğenmeyeceksiniz. Yemekleri biraz fazla yağlı çünkü. Ama daha sonralarında bu duruma alışacağınız kesin, eminim birkaç denemeden sonra lezzetli gelmeye başlayacak. Turistik, kültürel, tarihi ya da romantik amaçlı ülkeyi ziyaret eden misafirlerine her bütçeye uygun şekilde konaklama seçenekleriyle hepimize kucak açıyor. Vilnius’ta gezerken buraya hayranlık duymamak elde değil. Gezilecek yerleriniz arasında Vilnius Gediminas Kulesi’nin seyir terasına çıkıp şehrin en güzel panoramik fotoğraflarını çekebilir ve tadına doyulmaz manzarasını izleyebilirsiniz. Pilies ve Didzioji caddeleri buranın en eski caddelerinden. Pilies müzisyenler, sanatçılarıyla en eski ve en canlı caddesi desem yeridir. Vinius St. Anne and Bernardine Kilisesi; yaklaşık 500 yıllık ve bugüne kadar hiç el değmemiş ve burayı temsil eden sembolleri arasında. Stikliu Caddesi ve çevresindeki caddelerde birbirinden güzel el sanatları işleri yapan dükkanlar ve galeriler var. Buradan hediyelik eşya alışverişinizi yapabilirsiniz ama mutlaka ve mutlaka caddeleri turlamanızı öneririm. Baltık ülkelerini gezenler buranın baltık taşıyla da ünlü olduğunu bilir. Bu yüzden galerileri de meşhur buraların. Burada da hem ziyaret hem ticaret geleneğini yerine getirin ki adet yerini bulsun 🙂 Trakai, Litvanya’nın başkenti Vilnius’a 28 km mesafede ve Litvanya’nın eski başkenti. Göller arasında küçük bir şehir burası. Ama ne var ki Litvanyalılar için oldukça önemli bir tatil yeri. Tarihi kalesi, Karay Türklerinin yaşadığı yer olduğundan Baltık Turu yapanlar için inanılmaz keyifli bir keşif noktası.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’u yakından tanımaya çalıştık, her ülkede olduğu gibi farklı gelenekler, farklı mutfak kültürleri, farklı inanışlar hep karşımıza çıkacak. Demem o ki başka ülkelerde başka kültürlerin yazılarında en önemlisi de tatilbudur.com’u da unutmadan görüşmek üzere 🙂