Letonya Riga Gezi Rehberi

Yurt dışı Turlarında gelenekselleşmiş rotalarının dışında bir durakla beraberiz. Letonya’nın en büyük şehri Riga alışılagelmiş gezilerin biraz dışında gibi gelse de aslında dünyanın sayılı güzelliklerini yine içinde barındıran bir yer. Riga’yla ilgili her türlü bilgiyi öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız o zaman haydi yazıyı okumaya.

Avrupa Birliği’nin hala gelişmekte olan bir ülkesi Letonya. % 60 nüfusu Letonyalı, diğer kalan kısmı Rus. Ama Letonyalılar da Rusça biliyor. Şimdi gelelim Riga’ya… Enine boyuna gezinmek, keyifli yemekler yemek için Riga mükemmel bir şehir. Nehrin kenarında konumlanmış ama burada öyle farklı bir atmosfer var ki sanki bu durumu anlamıyorsunuz bile. Sıcakkanlı, içten, sohbeti seven, kızları güzel olan Riga baştan sona her şeyiyle örnek bir şehir adeta.

Riga’da gezilecek yerler

Riga Eski Şehir: Letonya Turlarına katıldığınızda burada gezmenin ne kadar keyif verici olduğunu tekrar tekrar anlayacaksınız. Eski şehir trafiğe kapalı ama mimarisi o kadar güzel korunuyor ki mutlaka yakından görmelisiniz. Ama ne var ki gece hayatı, otelleri, restoranları kısacası aklınıza gelebilecek her şey burada. Burada gezerken aklınızda bulundurmanız gereken bir detay; kesinlikle rahat giyinmeniz. Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken rahat rahat gezmek gibisi olmayacağı kesin.

St. Peter’s Kilisesi: Riga’ya gittiğinizde turunuza başlayacağınız nokta Eski şehir olmalı. St. Peter’s Kilisesindeyse asansörle buranın en üstüne çıkıp büyüleyici manzaraya şöyle bir bakın. En güzel fotoğrafları burada çekeceksiniz çünkü.

Kedi Evi: Kedi Evi denmesinden kendini hemen ele veriyor sanki. Tam da tahmin ettiğiniz gibi binanın üzerindeki kedi figürleri buranın ikonlarından olmuş. Ama tabi ki hepsinin ayrı ayrı hikâyesi var.

Riga Kalesi: Kale denmiş ama öyle ihtişamlı bir yapı uyanmasın aklınızda. Surlarla çevrili denebilir daha çok ama içine girdiğinizde iki tane müzesini dolaşabilirsiniz.

Riga Dome Katedrali: Riga’nın asıl sembol yeri burası işte. İçinde yapılan org konserleriyle de fazlasıyla popüler olmuş Dome Katedrali. Burayı güzelce turladıktan sonra yorgunluğunuzu atmak için çevresindeki yerlerden birine oturabilirsiniz.

Riga Özgürlük Anıtı: Riga’nın merkezindeki bu anıtı listenize mutlaka ekleyin. Bağımsızlığını ilan eden ülkenin sembolü olmuş burası. Burada da elinde üç tane yıldız tutan kadın figürü ülkenin bazı yerlerini temsil ediyor.

Riga Yemekleri

Letonya mutfağını gördüğünüzde bir kez daha şaşırabilirsiniz. Beklentilerin üzerinde olan lezzet kültüründe et, balık, patates ağırlıkta. Riga’nın o muazzam lezzetlerinden yerken yanına mutlaka bira ister Letonyalılar. Çünkü meşhurdur biraları. daha önce hiç aromatik bira tattınız mı bilmiyoruz ama burada fazlasıyla fırsat yaratabilirsiniz kendinize.

Riga içkileri

Her ülkenin meşhur bir içeceği olduğu gibi Riga’da da en meşhur olanı Black Balsam. Bu bir likör, alkol seviyesine göre de değişiyor. Burada dolaşırken hemen hemen her yerde rastlayacaksınız bu içkiye. Az da olsa bir denemenizi öneririz. Tatilin keyfi ancak böyle çıkar.