Lavanta Kokulu Kuyucak Köyü

Evet yanlış duymadınız Lavanta bahçeleri içinde inanması zor ama adeta sihirli bir yer Kuyucak köyü. Fransa’ya sırf lavanta bahçelerini görmek için gitmeyi düşünenler, yine bu fikrinizden vazgeçmeyin ama bize sorarsanız önceliğiniz güzel ülkemizin sınırlarında olan Isparta’nın Kuyucak köyünden yana olsun. Alı al, moru mor bir cennet bahçesi demek daha doğru olacaktır bu köy için.

Haziran’dan başlayıp ağustosa kadar mis gibi lavanta kokuları arasında büyüleneceğiniz bir atmosfer çok uzağınızda değil, sadece Isparta kadar bir mesafede. Biz ne kadar anlatsak da Kuyucak köyünün inanılması zor o doğasını tarif etmeye yetmeyecek. Daha ayağınızı atmadan o lavanta kokularını uzaktan duymaya başlayacaksınız. Sonrası huzur, mutluluk ve ötesi. Isparta tatilinizden size kalan bir sürü mor lavanta bahçesi içinden ölümsüzleştirdiğiniz o kareler. Kuyucak köyüne gitmek için en uygun zaman Temmuz ayı. Lavantaların en güzel haliyle o zaman karşılaşabilirsiniz. Kuyucak köyüne gittiğinizde sadece buranın enfes doğasını görmeye değil orada yaşayan sıcacık insanlarıyla da sohbet edin. Burdur Gölü manzarasına karşı Kuyucak köyünde 150 tane ev var ve yaz-kış oturan halkta burada yaşıyor. Balcılıkla geçimlerini sağlıyorlar. O lezzetli ballarından mutlaka almalısınız. Lavantaların hasat sonrasında yağlarını çıkarıp satıyorlar. Kuyucak köyündeki lavantalar o kadar bereketli ki lavantaya dair hiç duymadığınız ürünlerin hepsi burada. Lavanta balı, lavanta sabunu, lavanta çayı, lavanta yağı, lavanta suyu, lavanta kurusu Kuyucak köyü ziyaretinizde alabileceğiniz diğer ürünler. Mesela sevdiklerinize de gittiğiniz yerleri anlatırken bu güzel hediyeliklerden götürebilirsiniz.

Peki neye iyi gelir bu lavanta; araştırmalara göre toz alerjisi, burun akıntısı, romatizmalı eklem ağrıları, karaciğerdeki yağlanma ve en önemlisi de sakinleştirici özelliğiyle biliniyor lavanta. Zaten Kuyucak köyüne gittiğinizde ne uyku sorunu, ne bir halsizlik durumu kalacak. Bu tür sorunları Isparta tatilinizde kısa süreli de olsa geride bırakacaksınız diyebiliriz.

Kuyucak Köyünde Neler Yapılır?

  • Geçimlerini lavantadan sağlayan halka hem yardım olsun hem de buraya dair yanınızda götüreceğiniz hediyelikler olsun istiyorsanız ürünlerinden alabilirsiniz.
  • Temmuz’da gittiğiniz Kuyucak köyü kaçamağında sadece lavanta bahçeleriyle değil zambaklarıyla da karşılaşabilirsiniz.
  • Ve asıl önemlisi lavanta çayını içmeden buradaki gezinizi sonlandırmamalısınız.