Kültürel Bir Hazine: Bozcaada

Homeros’un İlyada ve Odyssesia’sının  dizelerinde geçen topraklarda yer alır Bozcaada…

‘’Söyle, Tanrıça, Peleusoğlu Akhilleus’un öfkesini söyle….’’

Antik Çağın Tenedos’u Bozcaada

Tarihi çok eskilere dayanan Bozcaada eski adıyla Tenedos, Troya savaşında Yunanlıların kullandığı bir üs olarak bilinmektedir. Sırayla İyonyalıların, Perslerin, Bizanslıların hüküm sürdüğü ada bu yönüyle de oldukça fazla bir kültürel mirasa sahiptir. 1455 yılında Osmanlı İmparatorluğunun fethettiği ada, Piri Reis haritaları sayesinde şimdiki ismini aldı. Bozcaada’ya yolunuz düştüğünüzde görmeniz gereken yerlerden birisi de Bozcada kalesidir. Fakat kalenin yapım tarihi ise hala belirgin olmamakla birlikte Cenevizlilerin kaleyi inşa ettiği tahmin ediliyor.

Bozcaada’ya ne zaman gidilir sorusu ise ziyaretçilerin en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Çanakkale Boğazı’nın çıkışında konumlanan ada bu bakımdan her sezon rüzgar alan bir yerleşim yeridir. Eğer deniz-kum-güneş tatili için adaya gitmek isterseniz, yaz Haziran, Temmuz ve Ağustos ayı Bozcada tatili için en uygun dönem olacaktır. Zaman içerisinde turizm sektöründe konuşulan ve turistlerin akın etmeye başladığı ada; doğal güzellikleri, tarihi, üzümleri ve balıkçılık ile ekonomisini gün gün büyütüyor. Bozcada alışveriş konusunda ise birçok alternatife sahiptir. Adaya gittiğinizde yöreye özgü hediyeliklerden, zeytinlerden, reçellerden alabilirsiniz.

Çanakkale sınırları içerisinde yer alan Bozcaada’ya Geyikli beldesinden arabalı vapur ile veya şehir merkezinden deniz otobüsü seferleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer uçakla adaya ulaşmak isterseniz Çanakkale havalimanına vardıktan yine feribot ile adaya gidebilirsiniz.

Rum ve Türk mimarisinin en güzel örneklerini barındıran sokakları, muhteşem denizi ve doğasıyla tatil için farklı alternatif arayanlar için Bozcaada oldukça cazip bir çekim merkezi. Özellikle kendine has butik otelleri, kamp alanlarıyla tatilini daha huzurlu geçirmek isteyen tatilciler tarafından tercih ediliyor.

Bozcaada’nın kendisi kadar plajları ve denizi de bir başka güzellikte. Ayazma Plajı, ada halkının ve turistlerin en çok denize girdiği nokta olarak biliniyor. Poyraz Limanı koyu da sevilen başka bir Bozcaada plajı olarak biliniyor. Bozcaada turlarıyla bu muhteşem beldeyi keşfedebilirsiniz.

Bozcada aynı zamanda sanatla iç içe bir tatil beldesi olarak bilinmektedir. Bozcaada’da sanat etkinlikleri hız kesmeden devam ediyor. Bu sene 18 Temmuz – 21 Temmuz tarihinde Ayazma Manastırında düzenlenecek olan Bozcaada Caz Festivali, müzik aşıklarını bekliyor.