Kopenhag Gezi Rehberi

Danimarka’nın başkenti aynı zamanda en büyük şehri Kopenhag. Farklı yaşam tarzı ve tarihiyle oldukça ilgi gören bir Avrupa şehri burası. Dünya üzerinde yaşanılası yerler listesine giren Kopenhag, eğlencenize eğlence katacak renkli gece hayatı, alışveriş dükkânları, tarihi rotaları ile ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden biri. Şehirde yapılan kazılara bakılırsa burada çok eski zamanlara dayanan bir yaşanmışlık olduğunu anlayabiliriz. Kopenhag hakkında merak ettiğiniz her sorunun cevabı Kopenhag gezi rehberinde.

Şehrin en ilgi çeken özelliği ulaşım için bisikletlerin kullanılması olsa gerek. Buraya boşuna “Bisiklet Şehri” denmemiş. Gencinden yaşlısına nüfusun çoğunluğunu bisikletliler oluşturuyor. Kışı ayları çetin geçen şehirde yaz ayları bahar tadında yaşanıyor. Yılın hangi ayında giderseniz gidin yağmura tutulmanız an meselesi. Şayet aklınızdan geçen bir Kopenhag tatili ise burayı ziyaret edebileceğiniz en uygun zamanlar bahar ve sonbahar ayları diyebiliriz.

Kopenhag’ta Gezilecek ve Görülecek Yerler

  1. Nyhavn Kanalı: Kopenhag’ın en hareketli yeri burası. Liman boyu sıralanmış kafeler, restoranlar, barlar ve rengârenk evler buraya ayrı bir güzellik ve hareketlilik katıyor.
  2. Stroget: Bu cadde yayalar için tasarlanmış. Upuzun bir cadde üzerinde bol bol alışveriş yapabileceğiniz duraklar Straget’te sizi bekliyor olacak.
  3. Tivoli Bahçeleri: Dünyanın en eski eğlence yerlerinden olan Tivoli Bahçelerinde, çocuklara özel oyun bahçeleri, eğlence yerleri ve kafeler var. Her anınızın keyifli geçeceği bu rotayı Kopenhag tatilinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.
  4. Bakken: Doyasıya eğlenmek mi istiyorsunuz? O zaman Bakken’e doğru çevirin rotanızı. Şehrin kuzeyindeki bu rota 400’ü aşkın yıl önce kurulmuş ve dünyanın en eski lunaparkı ünvanını kazanmıştır.
  5. Blue Planet: Kopenhag’ın vahşi hayvanlar üzerine kurulu akvaryumu görmeden dönmeyin.
  6. Denizkızı Heykeli: Dünya’nın en ünlü masal yazarlarından olan Andersen’in denizkızı masalına uyarlanmış bu heykel şehrin simgelerinden biri arasında.
  7. Ulusal Müze: Şehrin tarihini tam anlamıyla hissedeceğiniz Ulusal Müze, Taş Devrinden başlayıp Viking Dönemi’ne, Ortaçağ’dan Rönesans Dönemi’ne kadar tüm eserleri burada göreceksiniz.
  8. Rundetaarn: Uzunluğuyla ilgi çeken bu Gözlem Kulesi zamanında astronomi çalışmaları için kullanılmış bir yerdir.
  9. Ny Carlsberg Glyptotek: Eski zamanların ve modern sanat eserlerinin sergilendiği bu müzeyi ziyaret etmeyi unutmayın.

Kopenhag’ta Neler Yenir? 

Başka ülkelerin mutfak kültürüne benzerliği ile tanınan bu mutfakta en çok göreceğiniz ürünler; deniz ürünleri, patates ve doğal sebzeler. Şehrin hemen hemen her restoranında organik ürünlere rastlayabilirsiniz. Kopenhag mutfağında en çok ilgiyi sandviçleri görüyor. Özellikle “smorrebrod” adı verilen sandviçini ve lezzetli kek türlerini bir kafeye gidip mutlaka denemelisiniz.

Kopenhag’ta Alışveriş

Kopenhag alışveriş konusunda da oldukça zengin bir şehir. Porselen’den gümüşlere, mobilya’dan aksesuara, dünyaca ünlü giyim markalarından antika dükkanlarına kadar her şeyi Kopenhag’da bulabilirsiniz. Kopenhag’da kurulan yüzen marketleri gezi listenizi eklemelisiniz.

Kopenhag Gece Hayatı

Renkli gecelerin adresi Kopenhag’da Vesterbro, Norrebro veya şehir merkezini tercih edebilirsiniz. Bu bölgelerde çeşitli eğlence durakları karşınıza çıkar. Tatilinizi renklendirecek bu rotalarda gecenin geç saatlerine kadar eğlenebilirsiniz.

Kopenhag’ın keyifli şehir turuna Danimarka Turları eşliğinde katılabilirsiniz.