Kışın Ortasında Yaz Tatili Yapacağınız Durak: Katar

Evet yanlış duymadınız… Kışın ortasında yaz tatili yapacağınız durak Katar kimimize göre bir teselli tatili kimimize göre de yıllarca hayaliyle yaşadığımız harika bir tatil cenneti. Malum kışa girmemize sayılı günler kaldı ve yaza doyamadım diyorsanız yapacak tek şey var; rotamızı Katar’a çevirmek.

Katar’ın Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Adımızı attığınız ilk andan itibaren sizi büyüleyecek, eşsiz kumsallarıyla yazı doruklarda yaşayacağınız, tarihiyle sizi alıp başka dünyalara götürecek Katar’da görülmesi gereken birçok yer var. Katar’ın gezilecek ve görülecek yerlerini keşfetmeye İslam Eserleri Müzesi’nden başlayabilirsiniz mesela. Gezi listelerinin ilk sırasında olması gereken bu rota neden bu kadar önemli diye merak ediyorsanız buna verilecek en güzel cevap tabi ki ülkenin sembolü olduğunu söylemek olur. 12 yüzyıl boyunca Katar Kraliyet Ailesi’nin farklı duraklardan topladıkları eserler sergileniyor bu müzede. Cam ürünlerden yazmalara, dokumadan seramik ürünlere kadar her şey burada. Katar tatilinizin bir gününü ayırarak müzenin her köşesini doya doya gezmenizi öneririz.

Şimdi gelelim Katar’da yapılabilecek aktivitelere… Ülkenin en popüler aktivitesi olan çöl safarisi sayesinde Katar’a ait ne kadar doğal güzellik varsa bir bir keşfedebilirsiniz. Tabi yaşayacağınız adrenalin dolu dakikalarda yanında cabası. 🙂

Meraklıları için birazda deniz, güneş, kumdan yani Katar’ın plajlarından bahsedelim. Yaza doyamayanlar için mükemmel bir tatil vaad eden bu plajlar ülkenin batı, kuzey ve güneyine yayılmış durumda. Yani Katar’ın üç tarafından da denize girmek mümkün. Peki hangi plajlar bunlar? Ülkenin batısında; Dukhan, Salwa Beach, Umm Said ve Zekreet, kuzeyinde; Al Khor Beach, Al Thakhira Beach, Al Gharriya Beach ve Fuwairit Beach, güneyinde ise; Mesaieed Beach ve Khor Al Udeid Beach en çok tercih edilen plajları arasında. Ayrıca Katar tatiline renk katmak isteyenler için birçok su sporu bulunmakta. Kısacası burada yapacak çok şey var!

Katar Mutfağı

Çoğu ülkede olduğu gibi Katar’da da birçok ülkenin mutfağına rastlamak mümkün. Dünya mutfağının eşsiz lezzetlerinden tutunda en çok ziyaret edilen ülkelerden İtalya, Hindistan hatta Çin mutfağının birbirinden güzel yemeklerini deneyebilirsiniz.