Kış Valizinin Olmazsa Olmazları

Yazın tatile çıkarken o kadar düşünür dururuz ama bu düşündüğümüz şey tatil değil elbette, bir valiz hazırlığı. Valiz hazırlamanın neresi zor diye düşünmeyin. Yaz tatili hadi yine neyse de bunun bir de kış tatili var yani kış valizi hazırlığı. Hadi o zaman bir kış valizinin olmazsa olmazları nelermiş bir bakalım.

Güneşin etkisini kaybettiği, soğuk, karlı ve hatta yağmurlu bir kış mevsimiyle karşı karşıyayız. Ne kadar yağışlı olursa olsun bu bizim tatil yapmamıza engel mi? Tabi ki hayır. Aksine kış tatili bazen yazın kavurucu sıcaklarından bile daha zevkli hale getirilebilir. Mesela romantik bir hafta sonu kaçamağı ya birkaç günlük kayak turları. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi tatil bizim için sıradanlıktan biraz olsun uzaklaşmamız için vazgeçilmezdir. Gelelim asıl konuya, tatil güzel de bir de işin valiz hazırlığı var ki… Özellikle gideceğiniz yerin hava durumunu bilemiyorsanız işiniz biraz daha zor olabilir. Hemen panik olmayın. Birazdan sıralayacağımız maddeleri sıradan bir kar tatiline gidiyormuş gibi düşünerek yaptığımızdan emin olabilirsiniz. İşte kış valizinin olmazsa olmazları;

Atkı-Bere-Eldiven üçlüsü

Bu birbirinden ayrılmaz üçlü kış valizinin olmazsa olmazları arasında. Hatta hepsinden birer yedek daha alsanız yeridir. Malum karda ıslanabilir ya da kaybolabilir. Belki de gideceğiniz yer tahmininizden bile soğuk olabilir ve iki eldiveni üst üste kullanmanız bile olası olabilir. Bizden size söylemesi, atkınızı, berenizi ve eldivenlerinizi valizinizden eksik etmeyin.

Yün Çoraplar

Yün çorabınız yoksa termal çorapta iş görecektir. Yeter ki botlarınızın içinde ıslanmayacak ya da ayaklarınızı üşütmeyecek türden bir çorap olsun. Burada en dikkat edilmesi sadece bir çorap değil tabi ki çoraplar olmalı. Hatta birkaç çift çorap. Çorap yedeklemenin eldiven yedeklemekten daha önemli olduğunu unutmayın. Özellikle de bayanlar için.

İçlik

İçlikte neymiş demeyin, tatile gittiğinizde öyle bir işe yarayacak ve hatta iyi ki de koymuşum diyeceksiniz. Gezmeye çıktığınızda içiniz rahat olsun istiyorsanız içlik çok gerekli olacaktır. Bu kuralı unutmayın diyor kış valizinin olmazsa olmazları arasına içliği bir güzel ekliyoruz 🙂

Yün Kulaklık

Sokakta dolaşırken bile kimilerinin taktığı yün kulaklığı çeşitli mağazalardan alabilirsiniz. Hatta alt geçitlerde bile idareten olanları mümkün. Burada bilmeniz gereken ince bir detay var; yün kulaklık taktığınızda bereden daha iyi ısındığınızı göreceksiniz. Hem kulakları üşütmüyor hem de çok iyi koruyor. Yok ben takamam demeyin, bayanlar için tüylü olanları, erkekler içinse düz olanları çok tercih ediliyor.

Sıcak Su Torbası

Yurt dışı Turlarına katıldığınızı düşünürsek otellerin ısınma problemi olup olmadığı düşüncesiyle yaşamaktansa kış valizinin olmazsa olmazları arasına ekleyeceğimiz sıcak su torbası bizi üşümekten kurtarabilir. Dışarıda buz gibi hava varken canınız sıkılır da bir kafeye gitmek isterseniz sırt çantanıza sıcak su torbanızı atmayı unutmayın.

Nemlendirici Krem

Soğuk havada bir tek vücudumuz değil ya ellerimiz de üşüyor hatta kuruyup çatlıyor. Hangi tür cilde sahip olursanız olun cildinizin her zaman neme ihtiyacı olduğunu belirtelim. O yüzden siz bizi dinleyin ve nemlendirici kreminizi mutlaka kış valizinize atın. Gezmek iyi güzel de bir de güzellikten ödün vermek ama değil mi? 🙂

Kuru Şampuan

Hanımlar bu madde en çok sizi ilgilendiriyor. Konaklama yaptığınız otel de aniden sıcak su sorunu olduğunu bir düşünün. Ne kadar da huzursuz edici bir durumdur ama. Hadi yazın sıcağında soğuk suyla yıkanabiliriz de peki ya kışın? Kışın o soğuğunda o soğuk suya girmek biraz cesaret ister. Bir de hasta olup tatilin rezil olması var. En azından saçınızın temiz kalabilmesi için kuru şampuanı mutlaka yanınıza almalısınız. Kış valizinin olmazsa olmazları arasında baş sıralarda olmalı kuru şampuan.

Ne olur ne olmaz Tişört almalı

Konaklama yaptığımız otel haddinden fazla sıcak olursa biz uzun kollularla mı dolaşalım yani? İmdadımıza hemen valize attığımız tişört koşuyor. İşte hepsi bu.

Gördüğünüz gibi bir kış valizi hazırlamak bu bilgilerden sonra zor değilmiş değil mi? Ne var ki hazırlık aşamasında biraz sıkıntılı olabiliyor. Birbirinden özel tatil seçenekleri için tatilbudur.com’a mutlaka bir göz atın.