Kıbrıs’ta Yapılacak Çok Şey Var!

Yavru vatan Kıbrıs Akdeniz’in dikkatleri üzerine toplayan gülen yüzü. Dört mevsim tatil sevenlerin uğrak adresi olmayı başarmış Kıbrıs’ta yapılacak çok şey var. Yaz aylarında giderseniz enfes plajlarında deniz, kum, güneşin tadını çıkarabilir, kışın giderseniz tarih ve kültürle iç içe geçmiş bu şehri karış karış keşfedebilirsiniz. Eğlencenin hiç eksik olmadığı Kıbrıs turizm için mükemmel bir destinasyon. Vize derdi olmadan rahatlıkla gidebileceğiniz bu şehirde yapılacakları bir bir not edip yola koyulmanın şimdi tam zamanı. Adanın muhteşem yemekleri de yanında cabası tabi ki. Meraklıları için Kıbrıs’ta nerede, ne yapılır listemiz burada!

Kıbrıs’ta Deniz, Kum, Güneş

Akdeniz’in üçüncü büyük adası Kıbrıs tatilcilerinin yüzünü her daim güldürmeyi başarmış mükemmel olanaklarla süslü. Kızgın güneşin altında sıcacık kumların olduğu plajlar her yaz turist akınına uğruyor. Kıbrıs’ın en iyi plajlarını sıralamaya kalkarsak Konnos Plajı ilk sırayı alır. Doğal güzelliklerle iç içe geçmiş Konnos mavi bayraklı plajlar arasında. Konnos Plajından sonraki sırayı Nissi Plajı alır. Gezimağusa’da olan bu plaj tam bir aktivite cenneti. Escape Plajı’na gelince, eğlencenin hiç eksik olmadığı bu plajda danslar, canlı müzikler, plaj aktiviteleri ve kano sporunun tadı bir başka oluyor. Kıbrıs tatilinde gözlerden uzak bir tatil geçirmek istiyorsanız Lara sahilinin güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Az insan, çok huzur bu rotada toplanmış.

Kıbrıs’ın Gece Hayatı

Lüks konaklama, gece kulüpleri ve mükemmel otellerin bir arada olduğu Kıbrıs’ta gece hayatı çok renkli geçer. En iyi eğlence merkezlerini burada bulacaksınız. Kıbrıs’ta tatil yaparken bir anınız bile boş geçmeyecek. Kıbrıs’ta eğlencenin diğer bir yüzü olan kumarhanelerde bir hayli tercih ediliyor. Özellikle tatil günleri yaklaşınca dolup taşan bu mekanlar Avrupa’nın en ünlü kumarhaneleri arasında gösteriliyor. Eğlencenin hiç eksik olmadığı Kıbrıs’ın gece hayatı renkli ve kalabalık.

Kıbrıs’ta Yeme-İçme

Kıbrıs mutfağı kendine has lezzetleriyle ziyaretçilerine mide ziyafeti sunan sayılı mutfaklar arasında. Bunun en büyük kanıtı tarih geçmişine baktığımızda yıllar boyu uzanan yerleşim yeri olmasına borçlu. Bu lezzetleri sıralamaya başlarsak ilk sırayı Kıbrıs meşhur köftesi alır. Yerli yabancı demeden herkesin damak tadına uyan köftesini denemek isterseniz Kıbrıs halkından adres alabilirsiniz. Meşhur köftesi kadar lezzetli olan diğer bir lezzeti ise tabi ki tüm ada halkının ağızlarından düşmeyen hellim peyniri. Sadece bu adada meşhur olmuş bu peynirden yapılan salataları da mutlaka denenmeli. Kahvaltıların baş tacı olan hellim, keçi sütünden yapılır. Şayet tadını çok beğenir de Kıbrıs tatiliniz bittiğinde yanınızda götürmeyi düşünürseniz buzdolabında 1 seneye kadar saklayabilirsiniz. Hellimden sonra sıradaki lezzet peksimet. Kıbrıs’ın için yine özel bir lezzet bu. Kıbrıs’ı dolaşırken hemen hemen her fırında rastlayacaksınız peksimete. Konu et olunca şeftali kebabını es geçmemek lazım. Adanın olmazsa olmaz lezzetidir şeftali kebabı. Koyun ve keçi kıymasının terbiye edilmesiyle küçük küçük köfteler yapılır. İç yağına sarılan köfteler kömür ateşinde yavaş yavaş pişirilir. Ortaya çıkan lezzet gerçekten muazzam. Şeftali kebabını demeyeceğiniz restoranlarını keşfedin ve mutlaka deneyin.

Kuzu etiyle yapılan ve yaz kış tüketilen diğer bir lezzetse Kolakas. Etli sebze yemeği demekte doğru olur. Kıbrıs mutfağının son lezzeti ise ceviz macunu diğer adıyla ceviz reçeli. Eskilerde ada halkının soğuk su eşliğinde ikram ettikleri ceviz macunu Kıbrıs’ta çok talep görüyor. Bir yiyen bir daha vazgeçemiyor tadından. Hatta yanınızda bile alıp götüreceğiniz bir lezzet şöleni olduğu bir aşikar.

Deniz Ürünlerinin Adresi Girne

Kıbrıs’ın en meşhur limanı olan Girne Limanı özellikle de deniz ürünlerinin muazzam yapıldığı bir adres. Limanda çok sayıda kafeler, restoranlar var. Kıbrıs tatiliniz boyunca buraya uğramadan Akdeniz yemeklerinin kurulu olduğu sofralarında ziyafet yapmadan buradan sakın ayrılmayın. Değişik balık türlerinden karidesine, kalamarına kadar masalardan eksik olmayan bu ürünler usta ellerden çıkıyor. Güzel bir yemeğin ardından bu masaya yakışacak güzel bir Türk kahvesi ile burada geçirilen güzel günü enfes bir gün batımıyla ölümsüzleştirin.

Tarih, kültürel zenginlikler ve enfes lezzetlerin bir arada toplandığı Kıbrıs’ta görmek, keşfetmek istediğiniz ne varsa Kıbrıs gezisiyle taçlandırabilirsiniz. Kıbrıs’ı görmek için özel bir zaman beklemenize gerek yok, dört mevsim tatilin adresi Kıbrıs sayısız güzellikleriyle ünlü.