Kıbrıs’ta Alışveriş: Kıbrıs’tan Ne Alınır?

Tatili kadar alışverişi de ayrı heyecan veren Kıbrıs’ta unutamayacağınız bir tatil deneyimine hazır olun. Küçük esnaf geleneğinin hala devam ettiği Kıbrıs, uluslararası markalardan ziyade ithal üretimleriyle dikkat çekiyor. 50 yıla aşkın süredir hala ayakta kalan nostaljik dükkanlarından alışveriş etme keyfini tatmak istiyorsanız Kıbrıs’ta nereden ne alınır yazımızı okumadan Kıbrıs tatili yapmayın.

Kıbrıs’ta Alışveriş Keyfi

Yerel yaşantısıyla ilgi gören Kıbrıs, yıl boyunca yüzbinlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Yöresel pazarları, süpermarketleriyle ön planda olan Kuzey Kıbrıs’ın ara sokakları kesinlikle görülmeye değer. Tam bir tatil cenneti olan bu şehirde terziden ayakkabı tamircilerine kadar her şeyi bir arada bulacağınız sokaklarında nostaljik bir gün geçireceksiniz. Geniş ürün yelpazesiyle hizmet veren Kıbrıs’ta uygun fiyatlarla şarap ve alkollü içecek alışverişi yapabilirsiniz. Mobilya mağazalarının da oldukça ilgi gördüğü Kıbrıs’ta evlerinizi süsleyecek binlerce mobilya seçeneği mevcut.

Kıbrıs’ta Nereden Ne Alınır?

Kıbrıs tatilinizde içki ve sigara ürünlerini bulmak için rotanızı Girne ve Lefkoşa’ya çevirebilirsiniz. Alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bir dipnot; gümrük vergisini kontrol etmeyi gözden kaçırmayın.

Modanın son trendlerini bulacağınız kıyafetler ve onların tamamlayıcısı rengarenk aksesuarlara Kıbrıs’ın dükkanlarında sıkça rastlayacaksınız. Kalite kalite değişen ürün fiyatları da birbirinden bağımsız diyebiliriz. Hem yetişkin hem de çocuklara hitap eden bu mağazalarda binlerce çeşit kıyafet sizi bekliyor. Kıbrıs şehirlerindeki gümüşçüler, kuyumcular gözünüzden kaçmayacak detaylar arasında. Bugüne kadar belki hiçbir yerde görmediğiniz özel tasarım ürünleri tartılarak satışa sunuluyor. Fiyat olarak gözünüzü şimdiden korkutmayın, bilinenin aksine fiyatları oldukça makul. Şayet aklınızda hediye alma düşüncesi varsa aksesuarlarına bakmadan acele karar vermeyin.

Birbirinden Özel Ürünler Bulabileceğiniz Mağazalar

Kıbrıs dükkanları elbette sadece bunlarla sınırlı değil. İpek parçalar, yastık örtüleri, her zevke uygun eşarplar ve dahası Kıbrıs’ta alışveriş yapılabilecek seçenekler arasında. Mağusa ve Lefkoşa şehirleri antika eşyaların yanı sıra tekstil, halı, seramik, ev dekorasyon ürünleriyle ön planda.

Şimdi gelelim Kıbrıs Pazarları’na

Az öncede belirttiğimiz gibi tekstil ürünlerinin ana merkezi Girne, Lefkoşa ve Mağusa. Buralarda aynı bizim ülkemiz gibi sebze, meyve, kıyafet, ayakkabı, ev aksesuarları, hediyelik, el emeği göz nuru tezgahlar kuruluyor. Kıbrıs’ın meşhur peyniri duymayan yoktur, hellim peyniri stoklamadan buradan ayrılırsanız sonradan çok pişman olacağınız kesin.

Kuzey Lefkoşa Pazarları

Girne Caddesi’ne vardığınızda Kuzey Lefkoşa pazarlarına gelmişsiniz demektir. Trafiğe kapalı olan Arasta Sokağı’na kurulan bu pazarlarda genel olarak kot üzerine kıyafetler karşınıza çıkacak. Kadınlara özel ayrılmış bölüm yıllar boyu devam eden bir gelenek bu bölgede. Tekstil ve ev dekorasyon ürünleri bayanların gönlünü oldukça fethediyor. Arasta Sokağı deyince belirtmeden geçmeyelim; Arasta, cami altındaki yeraltı çarşısı olarak bilinir Kuzey Lefkoşa’da. Bu bölgede bir de Belediye Pazarı bir diğer adıyla Bandabulya’yı ziyaret edebilirsiniz. Tarihi geçmişi Osmanlılara dayanan pazarda, lezzetli mi lezzetli Türk yemeklerinden hediyelik eşyacılara, tazecik sebze ve meyvelerden et ürünlerine dayalı yerel bir market burası.

Bu yaz aklınızda Kıbrıs tatili yapmak varsa zaman kaybetmeden Kıbrıs Otelleri için yerinizi ayırtabilirsiniz. Kıbrıs’ın en seçkin otellerinde Tatilbudur.com fırsatlarını kaçırmayın.