Kenya Gezi Rehberi

Başkenti Nairobi olan ve Hint Okyanusu kıyısında konumlanmış oldukça kalabalık nüfusuyla Kenya hakkında bilip bilmediğiniz ne varsa hepsi Kenya gezi rehberinde. Peki Kenya neden bu kadar ilgi görüyor diye merak ediyorsanız birincisi 536 kilometrelik mükemmel bir sahil şeridinde olması, ikincisi de tropikal iklimi ile eşsiz bir tatil imkanı sunması. Siz de akın akın gelen turist kafileleri arasında olmak istiyorsanız buraya düzenlenen turlarda yerini ayırtabilirsiniz.

Kenya Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kenya’nın başkenti Nairobi buranın en kalabalık yeri. Buradaki Nairobi Ulusal Parkı şehrin 7 kilometre ötesinde. Başkentte görecekleriniz elbette bununla sınırlı değil; Ulusal Nairobi Müzesi, Nairobi Yılan Parkı, Uhuru Bahçeleri, Langata Zürafa Merkezi, Jamia Camisi, Blixen Müzesi, Galleri Watatu ve Aberdare Ulusal Parkı Nairobi’de en görülesi yerlerden sadece bazısı. Başkentten sonra sırayı kalabalık nüfusuyla Mombasa alıyor. Ülkenin önemli limanları da burada konumlanmış. Mombasa turistik açıdan ülke için çok önemli bir noktada. Kenya’da kuzeyinden kuzeyine uzanan Rift Vadisi ülkenin doğal güzellikleriyle ünlü cennet bahçesi. Tam tamına 7000 kilometre uzunluğundaki bu vadiyi Kenya’ya gittiğinizde katıldığınızda ziyaret edip burada geçirdiğiniz her anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Ardından göreceğiniz durak Kenya’ya sadece birkaç kilometredeki Klimanjaro dağı olmalı. Ve tabi ki dünya üzerinde sayılı görebileceğiniz pembe flamingoların ve sarı gagalı pelikanların yaşadığı Kenya’nın ünlü Nakuru Gölü buradaki gezilecek ve görülecekler listenizdeki rotalar. Afrika’nın ve Kenya’nın yarı göçebe hayat sürdüren Masai Mara Kenya’nın nesli tükenmekte olan vahşi yaşamın hala var olduğu bir bölge. Buraya gittiğinizde göreceğiniz o vahşi yaşam bir yana Masailer’in o yaşam tarzları sizi farklı dünyalara götürecek.

Kenya safari konusunda dünyanın en iyi ülkesi. Vahşi hayvanlarla iç içe bir safari turu yapmak istiyorsanız gideceğiniz adres kesinlikle dünyaca ünlü Kenya’nın en büyük parkı (13.800 kilometre) Tsavo Milli Parkı olmalı. Safari turlarına katıldığınızda hayatınızda sadece resimlerden ibaret hayvanları yakından görebilirsiniz hem de bu vahşi yaşamın olduğu doğasında inanılmaz keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Kenya Mutfağı

Birçok ülkenin karışımı bir mutfak Kenya mutfağı içinde geçerli. Mutfağında en önemli sırayı sofraların olmazsa olmazı pirinç alıyor. Boylu boyunca uzanan sahil şeridinde olduğundan da fazlasıyla nasibini alan Kenya mutfağında taptaze deniz ürünleri de ön planda. Her cebe uygun balık restoranlarından tutunda farklı tarzda yemeklerinden mutlaka denemelisiniz. En meşhur yemekleri; İrio, Ugali, Rosto. İçecek olarak da başı çeken Papaya şarabı ve dünyaca ünlü kahvesi olmazsa olmazlarından diyebiliriz.

Alışveriş

Kenya’da alışveriş ayrı bir tecrübe olsa gerek. Burada göreceğiniz el sanatları ve antikalar ülkenin güzelliğine güzellik katıyor adeta. Moi Avenue’daki dükkanlarına giderseniz daha çok çeşidi bir arada bulabilir ve sevdiklerinize Kenya gezinizden hatıralar götürebilirsiniz.

Gece Hayatı

Kenya’nın gece hayatında başı çeken yeri Nairobi oldukça renkli ve kalabalık gecelerin ev sahibi. Buradaki gezinizde ülkenin en güzel yerlerini ziyaret ettikten sonra sıcak gecelerinde soluğu Nairobi’deki gece kulüpleri, disco ve barlarında alabilirsiniz. Burada belirtmemiz gereken önemli bir dipnot: Nairobi geceleri çok renklidir ama pek güvenli değildir. En güzeli üzerinizde fazla para bulundurmayın. Bizden söylemesi. 🙂