Kendine Hayran Bıraktıran Ülke İskoçya

Öyle bir ülke düşünün ki insanları sıcacık, her yaptığıyla kendine hayran bıraktıran, gezilecek yerleriyle ve olağanüstü yemek kültürüyle adından tekrar tekrar bahsettiren bir ülke olsun, adı da İskoçya olsun. Muhteşem doğası, tarihi, yemek kültürü, viskileri ve müzik tarzıyla görenleri kendine bağlayan İskoçya için ne desek az kalır.

İskoçya Hakkında

Bu güzel ülkenin başkentliğini yapan Edinburgh’un birbirinden lezzetli viskilerini İskoçya’ya gittiğinizde mutlaka denemelisiniz. Doğal güzelliklerin bir araya toplandığı yerin adı da tabi ki Highlands. Telefonun mucidi Alexander Graham Bell İskoçya’da doğmuş ve daha ismini sayabileceğimiz birçok ünlü de İskoçya ile adından sıkça bahsettirir.

İskoçya’da Gezilecek Yerler

Edinburgh Kalesi: Yemyeşil yamaçlarında kendini hemen gösteren Edinburgh Kalesi olağanüstü manzara eşliğinde dışarıdan görünce çok güzel ama bir de içinden görseniz neler düşünürsünüz kim bilir. Aslında tek bir özetle anlatacak olursam yeşil doğasının içinde kurulu Edinburgh Kalesi, İskoçya’nın simgesi.

Edinburgh Kalesi

Royal Mile: Eskiye dair ne varsa hepsi Royal Mile’de kurulmuş sanki. Şehri gezerken kendinizi buranın atmosferine kaptırıp da dar sokaklarında kaybolmayın. Alışveriş dükkanları, cafe ve restoranlar, publar ve tarihi yapılar. Özellikle gezinizi hafta sonuna denk getirirseniz buranın ne kadar eğlenceli olduğunu ve insanlarının gerçekten de ne kadar sıcakkanlı olduklarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Royal Mile’dan bir görüntü

Highlands: İskoçya’da dağların, göllerin, viski duraklarının, birbirinden güzel şirin mi şirin köylerin bir arada toplandığı yerin adı Highlands. İskoçya için çok önemli bir yer burası. Buraya nisan-mayıs aylarında giderseniz dağlar arasında kalan Highlands’ın o eşsiz manzarasını yakından görebilirsiniz.

Highlands Dağları

İskoçya’nın daha görülecek birçok yeri var; Culzean Şatosu, Viski müzesi, Stirling Şatosu, Glamis Şatosu, Edinburgh Kraliyet Sarayı keşfedilmek üzere sizi bekliyor.

İskoçya Mutfağı

Belki yemeklerinden ilk tattığınızda çok haz almayacaksınız ama bu deneyimi hayatınızda bir kez olsun mutlaka denemelisiniz derim. Buz gibi sularından çıkan taptaze balıkları, yeşil doğasında yetişen büyükbaş hayvanları ile et ağırlıklı bir mutfakla karşı karşıyayız. Özellikle başkent Edinburgh’ta denemeye değer çok özel restoranlar var. İskoçya’nın en meşhur yemeği Haggis. Sakatatla arası olmayanlar bu lezzetten pek haz almayabilir. Hayvanın az tüketilen yerlerinin (yürek, böbrek ve akciğer) baharatlarla harmanlanmasıyla çıkan bir lezzet Haggis. İskoçya için bu yemeğin yeri çok önemli.

Meşhur İskoç Viskisi

Viskinin anavatanı İskoçya. Buraya gittiğinizde büyüklü küçüklü dükkanlarda meşhur viskilerinden alabilirsiniz. Sert sevenler için yada yumuşak tatmak isteyenlere özel ayrı ayrı viskiler mevcut. Sadece viski almak için bile yurt dışı turlarına katılan kişilerin arasına siz de dahil olabilirsiniz. Gitmişken de gezilecek yerlerini de ölümsüzleştirmelisiniz.