Kefken’de Hafta Sonu Kaçamağı: Pembe Kayalar

Güzel İstanbul’un gezilecek yerleri çok da bir de o trafiği olmasa… Yurt dışından gelen binlerce turist burayı her yıl ziyaret ediyor. Biz de onlar gibi yapıp ya yurt dışı turlarına katılıyor ya da İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan yakın mesafedeki tatil yerlerini tercih ediyoruz. Bunlardan biri de güzel Kocaeli’nin güzel ilçesi Kefken…

İstanbul’dan çok fazla uzaklaşmadan güzel bir hafta sonu tatili yapmak mümkün. ”Ama ben gözlerden uzak konaklamalı bir yer istiyorum” diyorsanız Kefken güzel bir tercih olabilir. Pembe Kayalar’da, özellikle hafta sonu tatilleriniz için güzel manzaranın eşliğinde temiz havada piknik keyfi yapabilirsiniz. Kış aylarının zorlu koşullarından dalgalar Pembe Kayaların bazı bölümlerine zarar vermiş. Ama her şeye rağmen tüm büyüleyiciliğini koruyan kayalarda günübirlik gezmelerinin vazgeçilmez rotaları arasında yerini koruyor. Dilerseniz Kocaeli Otellerinde kalarak burada güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz, Güzel bir manzara eşliğinde sevdiğinizle beraber geçireceğiniz güzel bir akşam sizi fazlasıyla dinlendirecektir. Eğer hafta sonu tatilinde manzara eşliğinde kamp yapmayı düşünenleriniz varsa sizlere kesinlikle Kefken’i öneririz.

Pembe Kayalar, Kefken’de görülmesi gereken yerlerin başında. Burada haliyle balıkçılık yaygın. Yaşayan halk da zaten geçimlerini balıkçılıktan çıkarıyor burada. Pazar günü yolunuz Kefken’e düşerse buranın halk pazarını mutlaka görmelisiniz. Burada yetiştirilen taptaze sebzeler tablo gibi karşınıza çıkacaktır. Buraya gitmek için en güzel zamanlardan birisi; Eylül ve Ekim aylarıdır. Bu aylarda genellikle yazdan kalma günler yaşanır. Nisan ayında ise poyraz rüzgarları 6 ay boyunca esmeye devam eder. Ağustos ayında yağmur geçişleri olur. Ardından sıcak hava kendini göstermeye başlar. Başta da belirttiğimiz gibi; burada tatil yapılacak en güzel zaman Ağustos ayından sonraki aylardır.

Peki Pembe Kayalar da ne yenir sorusuna verilecek en güzel cevaplardan birisi şüphesiz balıktır. Kefken merkezinde özellikle deniz ürünlerinin taptaze ve çok lezzetli yapıldığı küçük balık restoranlarını deneyebilirsiniz. Balık sevmeyenler bile burada balık yemeye alışacaktır. Bu kadar güzel bir denizden çıkan balığın lezzetini siz düşünün. 🙂 Yalnız bizim size önerimiz; menüdeki fiyatlara bakmadan siparişinizi vermemeniz, sonradan bir sürprizle karşılaşmamanız için dikkatli olun deriz. Güzel bir yemeğin ardından manzaraya karşı tavşankanı bir çay da iyi gider doğrusu. Belli mi olur belki burada gün batımını izleme şansınız bile olabilir.

Kefken Pembe Kayalar’ı biraz olsun tanıdığımıza göre, bu yaz gezilecek yerler listemize bir yenisi daha eklenmiş oldu. Burada doğru zamanı tutturduğunuzda unutamayacağınız bir tatil geçireceğinizden emin olun. Sessiz, sakin, huzur dolu anlar Kefken’de sizi bekliyor.