Kazdağlarının Turistik Yeri Mıhlı Çayı

Ege’nin oksijeni bol cennet köşesi Kazdağlarının saymakla bitmeyecek güzelliklerinden Mıhlı Çayı için ne kadar şey söylesek az kalır. Küçükkuyu’ya varmadan kuzeyine doğru yöneldiğinizde Mıhlı Çayının yeşille bütünleşen doğasına daha ilk görüşte aşık olacaksınız, tabi dahası var.

Buraya vardığınızda arabanızı bir yere bırakın, çaya gitmek için patika yoldan yolunuza devam edin. Kısa bir yürüyüşün ardından kendinizi daha Mıhlı Çayına varmadan eski kemerli köprü de bulacaksınız. Truva’ya giden Romalılar zamanından kalan ve asıl adı Başdeğirmen Köprüsü olan tarihi bir yer burası. Tabi o zaman ki işlevi artık yok, şimdi sadece zeytincilere yol veren bir köprü olmuş olsa da Çanakkale Otellerinde kalarak kısa bir yolculuk sonrası burayı kesinlikle ziyaret etmeli, hatıra fotoğrafları çekmelisiniz.

Mıhlı Çayından az ötede yine Rumlar zamanından kalma bir değirmen çıkacak karşınıza. Hatta o zamanların değirmen taşları, su yolları bile halen duruyor diyebiliriz. Dere kıyısından yolu aşağı doğru takip edin. Set set şelaleleri görünce şaşırmayın. Hepsi o kadar güzel ki orada olduğunuz için gerçekten çok mutlu olduğunuzu bir kez daha anlayacaksınız. Ve dahası da var, şelalelerin güzelliğine karşı koyamayanlar burada yüzedebilir.

Mıhlı Çayında görecekleriniz bunlardan ibaret değil tabi ki. Mesela o yolun bitiminden sonra karşınıza çıkacak ta o eski zamanlardan kalan taş evlerini de gezebilirsiniz. Hala aynı şekilde ayakta duruyor o evler. Etrafta piknikçiler mi yok sizin gibi keşfe çıkanlar mı… Köprünün öbür yanına doğru çevirin rotanızı, dinlene dinlene yaklaşık bir saatlik bir yürüyüş sonrasında sandal ağaçları ve bir de bakmışsınız başka başka göletler çıkmış karşınıza. Buz gibi sularından ayaklarınızı sokabilir bütün yorgunluğunuzu burada bırakabilirsiniz. Yürüyüşü keyifli, bol oksijeni içinde bütün stresinizi geride bırakacaksınız.

Kazdağlarında tatil yapmak mükemmel seçenekler arasında ama bir de Kazdağlarının doğal güzellikleri içinde Mıhlı Çayı kesinlikle görülmeli. Ama bize sorarsanız buraları sadece gezmekle kalmayın, Çanakkale’nin gezilecek yerlerini, keşfedilmemiş bakir yerlerini de görün.