Kaz Dağları’nın Saklı Cenneti Adatepe

Çanakkale’nin mis kokan çam ormanları içinde kendinizi bulacağınız Kaz Dağları Ege’nin gezilecek ve görülecek yerleri arasındaki popülerliğini her zaman sürdürüyor. Tertemiz havası olan bu büyüleyici atmosferde gizlenmişçesine duran Adatepe Çanakkale’nin en eski köylerinden. Antik çağlardan bu yana yerleşimi olan bu köy tatilcilerine şirin bir köy yaşamını sergiliyor. Yemyeşil doğası, tarihi ve şehir hayatından kaçıp kendini buldukları bu huzur dolu rota hafta sonu kaçamaklarını severlerin vazgeçilmezi. Sadece bir köy değil, aktiviteleriyle de kendini ispatlamış, Ege kültürünü sunan bu köyde keyifli tatil seçenekleri sizinle olacak. Kaz Dağları’nın saklı cenneti Adatepe gezi rehberi ile tanışın.

 

Adatepe’de Yapılacak Şeyler                                          

  • Adatepe’yi gezmeye ilk olarak senelerce bozulmamış haliyle bugüne kadar gelen taş evlerinden başlayabilirsiniz.
  • Mis gibi çam ormanları arasındaki saklı cennet Adatepe’nin meşhur sokaklarında gezinti yapmayı unutmayın.
  • El sanatlarıyla da ünlü bu köyde sanatçıların el emeği eserlerini görebilirsiniz.
  • Adatepe turunuzda Mıhlı Çayına uğrayabilirsiniz.
  • Şayet doğru zamanlarda denk gelirseniz Adatepe’de dönemsel olarak verilen edebiyat, felsefe ve sanat tarihi derslerine katılabilirsiniz.
  • Adatepe’nin gezilecek yerleri arasındaki Zeus Sunağı buranın en güzel yerlerinden biri. Yunan Mitolojisi’nde tanrıyı simgeleyen Zeus’a has mermerden yapılmış anıtı görmeyi unutmayın.

 

Adatepe’de Ne Yenir?

Ege’nin saklı cenneti Adatepe’de zeytin ve zeytinyağı çok meşhur. Buranın olmazsa olmaz bir lezzeti olan zeytin sütünü tatmadan Adatepe turunuzu sakın sonlandırmayın. Adatepe demişken unutulmaması gereken baharatlar var tabi ki. Özellikle kekik ve kekik suyunu deneyebilirsiniz.

Adatepe’nin neredeyse her köşe başında rastlayacağınız gözlemecilerden gözleme alıp yolunuza devam edebilirsiniz. Gözleme deyip geçmeyin, otlusundan peynirlisine, patateslisinden kıymalısına çeşit çeşit tamda ağzınıza layık. Adatepe’de nerede yemek yenir diye sorarsanız; buraya ait Kır kahvesi ve Dut Dibi oldukça meşhur.

 

Adatepe’de Konaklama

Adatepe’nin yeşil doğasında saklı pansiyonları konaklama için tercih edilebilir. Sahiline doğru indiğinizde mis gibi deniz havası eşliğinde de konaklayabilir ya da Çanakkale’nin gezilecek ve görülecek yerlerine doğru bir gezi yapacaksanız Çanakkale Otelleri tek tercihiniz olmalı.