Kayak İçin Gerekli Malzemeler

Kayak İçin Neler Gereklidir?

Kayak ve snowboard kadar olmasa da buz pateni, buz hokeyi, körling, bandy ve buna benzer sporlarda kışın yapılabilecek aktiviteler arasında. Sizi en çok cezbeden hangisiyse onunla kışa merhaba deyin. Ama bize sorarsanız kayak ve snowboard sporlarıyla artık tanışmalısınız. Diğerlerini zaten her zaman yapabilirsiniz. Peki kayak ve snowboard yapmak için gerekli olan kıyafetler, malzemeler nelerdir biraz da bunları ele alalım.

Kayak Montu

Kayak ve snowboard için gerekli olan şeylerin başında ısı yalıtımı olan sıcağa ve soğuğa dayanıklı kayak montu geliyor. Rüzgarı, karı geçirmeyen bu montlar ile saatlerce kayak ve snowboard yapabilirsiniz. Kayak yaparken rahatınızdan çok karın olumsuz etkilerine karşı koruyucu bir kayak montu seçerseniz kar tatiliniz boyunca çok rahat edersiniz.

Kayak Pantolonu

Kayak yaparken snowboardcuların kullandığı hafif bol kesimli, askısız (askısı olsa da fermuarla ayrılabilmeli) pantolonlar tercih edilmeli. Pantolon almak için alışverişe çıktığınızda uzun ve içinde rahat edemeyeceğiniz pantolonlar almaktan kaçının. Bu özellikleri dikkate alarak seçtiğiniz kayak pantolonu ile saatlerce kaymanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Termal İçlik

Kat kat giyinip kendinizi rahatsız hissedeceğinize giydiğiniz kazağın altına termal içlik kullanmanız size hareket özgürlüğü sağlar ve soğuğa karşı daha çok dirençli olursunuz. Üzerinizdeki gereksiz ağırlıklardan da bu sayede kurtulmuş olursunuz.

Kar Botu

Kayak ve snowboard yaparken seçtiğiniz kar botu da çok önemli. Peki nasıl bir kar botu almalıyım diyorsanız; hava alabilen, altı kaymayan ve içi sıcak tutan kar boyu ile saatlerce kayak yapmanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca botun içine kalın çorap giyeceğinizi düşünürsek alacağınız kar botunun bir numara büyük olması kaçınılmaz olacaktır.

Gözlük

Gideceğiniz yerde kar her an yeniden başlayabilir. Bunu göze alarak kar tatiliniz boyunca gözlüklerinizi yanınızdan eksik etmemelisiniz. Sadece kar değil elbette, güneşin zararlı ışınları da kayak yapmanıza engel olur. Alacağınız gözlük sizi UV ışınlarından korunaklı ve buğulanmaya karşı da koruyucu özellikler taşımalı. Tercihinizi sarı camlı gözlükten yana kullandığınızda tüm bu olumsuz etkiler ortadan kalkacaktır.

Eldiven

Soğuktan en çok eller etkilenir ve haliyle elleriniz üşüdüğünde kayak yapmanın keyfini çıkaramazsınız. Aldığınız eldivenlerin bütün gün ellerinizde olacağını düşünürsek polar kumaştan yapılmış ürünleri seçmek en doğru tercih olacaktır.

Palandöken, Uludağ, Erciyes, Kartalkaya, Sarıkamış… Ülkemizin en ünlü kayak merkezlerinden bir arada toplandığı Kayak Otelleri ile kış tatiliniz coşku dolu geçecek. Şimdi kendinize bir rota belirleyin ve kayak otellerinde erken rezervasyon fırsatlarında geçerli %50’ye varan indirimlerden sizde yararlanın.