Kavala Gezi Rehberi

Yunanistan’ın en gezilesi yerlerinden bahsedecek olursak köklü bir tarihe geçmişe sahip Kavala’dan bahsetmemek olmaz. Doğu Makedonya ve Doğu Trakya bölgesinde konumlu bu rota tatilcilerine unutulmaz günler yaşatır. Müzelerden antik kentlere, eğlence dolu caddelerden gezilecek harika rotalarına kadar kaçırılmaması gereken çok şey var Kavala’da. Şimdi Kavala Gezi Rehberi ile tanışma zamanı.

Kavala’nın gezilecek ve görülecek yerleri

Kavala’nın tarihi geçmişiyle ünlü bir şehir olduğundan bahsetmiştik. Bu şehrin tarihi yerleri Panagia denilen eski şehir çevresinde konumlanmış durumda. Kavala Kalesi, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evi, Mehmet Ali Paşa Külliyesi, Aziz Nikolai Kilisesi, Tütün Müzesi ve Hüseyin Bey Camii Kavala’nın gezilecek ve görülecek yerleri arasında. Daha fazla tatil severlerin gezi listesinde olması gereken bu duraklar şehirde yaşanmışlıkları kanıtlıyor adeta.

Kavala Su Kemerleri, Romalılar tarafından yapılmış ve büyüklü küçüklü 60 kemerden oluşuyor. Daha sonra Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550 yılında tekrar yaptırılmıştır. İlk başlarda su Bizans surlarına yerleştirilmiş ve sular buradan toprak borulardan geçerek Panagia tepesinin eteklerine kadar ulaşırmış. Ama o dönemlerde teknik bilgilerin kullanılamadığı için burada yaşayan halk sularını bu noktadan karşılarmış. 1550 yılında su kemerlerinin yeniden yapılması sonucu bölgenin su ihtiyacı çözülmüş ve su kalenin en üst seviyelerine kadar ulaşmış. Kavala Su Kemerleri bu sebeple inşa edilmiştir.

Kavala Plajları

Kavala’nın birbirinden güzel plajlarıyla tanışmak isterseniz tercihinizi Rapsani, Perigali, Batis, Kalamitsa, Palio, Nea Peramos ve Tosca’dan yana kullanabilirsiniz. Bunlardan bazısı şehrin tam merkezinde yer alırken kimisi ise şehir dışında kalmakta.

Kavala’da ne yenir?

Hepimizin bildiği gibi Yunanistan’ın en vazgeçilmez lezzetlerinde başı çeken balık çeşitleri ve tabi ki eşsiz mezeleridir. Bunlara ek olarak sebze yemeklerini de dahil edebiliriz. Bu güzel yemeklere ise en çok feta denilen beyaz peyniri ve Greek Salatası yakışıyor. Balık demişken; kalamar, midye olmazsa olmazları arasında. Şimdi gelelim Kavala’da ne içilir sorusuna; tüm Yunanistan’ın olduğu gibi Kavala’nın da en popüler içeceği Ouzo (uzo)’dur. Bu içecek tüm ülkede masaları süsler. Peki bu güzel yemeklerin arkasından canınız tatlı şeyler çekerse bu güzel geceyi neyle sonlandıracaksınız? Tabi ki Kavala kurabiyesiyle. Sadece tatmakla kalmayıp Kavala dönüşü yanınıza birkaç paket alın ki bu enfes kurabiyenin tadını başka bir lezzette arasanız da bulamayacaksınız çünkü. Bol pudra şekeri ve bolca bademden oluşan Kavala kurabiyesi herkes için en güzel hediyedir ayrıca.

Kavala alışveriş

Kavala’dan alışveriş yapacaksanız şehir merkezini ya da liman yakınındaki Rum hediyeci dükkanlarını tercih edebilirsiniz. Hediyelik eşya, sabun, kurabiye ve zeytinyağı satılan bu dükkanlar alışveriş için en doğru adresler.

Kültürü, tarihi, harika lezzetleri ve keşfedilesi yerleriyle insanı mest eden Kavala, sevdiklerinizle birlikte görmeniz gereken eşsiz güzelliklere sahip. Tatil yapamadım diye üzülüyorsanız en kısa zamanda Yunanistan Turları eşliğinde Kavala’yı ziyaret edilecekler listenize dahil edebilirsiniz.