Kasablanca Gezi Rehberi

Kuzey Afrika’nın renkli dünyası Fas’ta bir liman kenti Kasablanca. Ülkenin en büyük şehri aynı zamanda. Tarihi geçmişinde birçok işgale maruz kalan bu şehirde birden çok kültüre şahit olacaksınız. Ailenizle birlikte tatil yapma planlarınız varsa hem ekonomik hem de güvenli olan bu şehirde tarihle iç içe gezi programına hazır olun. Kasablanca gezi rehberi bilinmeyen her yönüyle sizinle.

1943’te gösterime giren Kasablanca filmiyle ününü katlayan bu şehir, ülkenin en önemli ekonomi merkezi haline geldi. Tarihi geçmişi çok eski zamanlara dayanan Kasablanca Portekizliler tarafından işgal edildi.

Kasablanca’nın gezilecek ve görülecek yerleri

  • Hasan II Camii: Mekke’deki Mescidi Haram Camisi’nden sonra dünyanın en büyük camisi burası. 200 metre uzunluğundaki minareleri ile deniz kenarında konumlanmış Hasan II Camisini mutlaka ziyaret etmelisiniz.
  • Kasablanca Twin Center: Modernliğin simgesi olarak gösterilen bu rotada 115 metrelik ikiz kule buranın zenginliğine zenginlik katıyor. Adından da anlaşılacağı gibi içinde alışveriş merkezi mevcut.
  • Mohammed V Meydanı: Şehrin en hareketli yeri olarak bilinir Mohammed V Meydanı. Kafeler, hediyelik eşya dükkanları burada toplanmış durumda. Kasablanca gezinizde keyifli bir şehir turundan sonra burada kısa bir mola verebilirsiniz.
  • Sacre-Couer Katedrali: Fas ve Avrupa mimarisine uygun inşa edilmiş katedral şehrin en önemli yerleri arasında.
  • Eski Şehir-Old Medina: İsminden de anlaşılacağı gibi Kasablanca’nın en eski yerleşim yeri Eski Şehir. Şehrin o zaman ki yoksul yaşantısını yansıtan bu bölgede eski binalara ve yerel halkın yaşam tarzlarına şahit olacaksınız.
  • Ligue Arab Park: Kasablanca’nın tertemiz havasını içinize doya doya çekeceğiniz bu parkta palmiye ağaçları altında çeşitli doğa sporları yapabilirsiniz.
  • Central Market: Fas’a ait otantik ürünlerin sergilendiği Central Market’te ülkenin baharatlarından alıp tazecik sebzeleriyle enfes yemekler yapabilirsiniz.
  • Yeni Şehir-Habous: Yeni Medina’ya gittiğinizde camiler, hamamlar, mağazalar, parklar, bahçeler ve Kasablanca’nın modern mimarisinden örnekler göreceksiniz.
  • Sidi Abdel Rahman Türbesi: Müslüman olmayanların giremediği bu türbe deniz kenarında küçük bir adacık üzerinde kurulmuş. Sidi Abdel Rahman Türbesi’ni ancak sular çekildiği zaman ziyaret edebilirsiniz.

Kasablanca’da Yapmadan Dönme

Çocuklarınızla birlikte katıldığınız bu gezide Tamaris Aquapark’ı ziyaret edip eğlence dolu bir gün geçirmeyi unutmayın. Şayet şehir hayatından biraz uzaklaşmaya ihtiyacınız varsa şehrin en ünlü yerlerinden biri olan Ziani Hamamı’na gidip anın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yeme-İçme

Çeşitli mutfak kültürlerinin esintisini göreceğiniz bu mutfakta ana malzemeler deniz ve et ürünlerinden oluşuyor. Ülkenin kendine has baharatlarını yemeklerinde bolca göreceksiniz. Tazecik meyve ve sebzelerin mutfaklarından eksik etmeyen yerli halk için Bstilla, Harira ve Couscous yemekleri başı çeker. Kasablanca’nın en çok tüketilen içeceği ise naneli çay.

Alışveriş

Kasablanca’da alışveriş yapmak için halkın kendi ürünlerini sattıkları pazarları (souk) ziyaret edebilirsiniz. Fas’ın halılarıyla çok ünlüdür. Kıyafetten halıya, hediyelik eşyalardan takıya kadar her türlü ihtiyacınızı souk pazarlarından temin edebilirsiniz. Şehirde daha kapsamlı alışveriş yerlerini bulmak için; Old Medina, Quartier Habous veya Marche Central’a gidebilirsiniz.

Her yaştan kişiye hitap eden Kasablanca kesinlikle görülmeye değer bir şehir. Başlı başına bir şehir turu atmak için Kasablanca Turlarımızdan yerinizi hemen ayırtabilirsiniz.