Kars Gezi Rehberi

Doğu’nun en gösterişli şehirlerinden biridir Kars. İçinde başlı başına tarih barındırır. Tarihi geçmişinde farklı kültürlere ev sahipliği yapan şehirde gezilecek ve görülecek çok yer saklı. Anadolu’yu karış karış gezmeye karar verdiyseniz önceliği Kars’a vermenizi öneririz. İyi ki gitmişim diyeceğiniz harika bir tur sizi bekliyor. Kars gezi rehberi ile şehri yakından tanıyalım.

Kars’ın tarihi geçmişi

Kars şehir merkezi Türk, Rus ve Ermeni kültürünü sergileyen binalarla çevrili. Doğu’nun tipik iklimini bulacağınız Kars, karın en yoğun yağdığı ve hatta güneşin ilk doğduğu şehrimizdir. Doğu’nun incisi ünvanını da buradan alıyor zaten. Ruslar burada 40 yıla aşkın süre yaşamış ve hala o dönemin izlerini günümüzde de görebilirsiniz. Buna Cumhuriyet döneminin izleri de yansıyınca ortaya iki farklı medeniyetten oluşan karma bir kültür çıkmış durumda.

Kars gezilecek ve görülecek yerler

Kars’ın en görülesi yeri elbette Çıldır Gölü. Kış aylarında don etkisinde kalan göl enfes manzaraları gözler önüne seriyor. Donmuş gölde sıralanmış balıkçılar sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar büyük bir zevkle balık tutar. Çıldır Gölü’nden sonraki rotamız Ermenistan sınırındaki Ani Harabeleri. Yedi yüzyıl boyunca hüküm sürmüş medeniyetlerin izlerini barındıran harabeler, Kars’ın en etkileyici yeri diyebiliriz. Bir de tabi ki kayak keyfine varacağınız Sarıkamış Kayak Merkezi de burada konumlu. Kısacası Kars; tarihiyle, doğasıyla ve kış sporlarıyla ülkemizin en görülesi şehirlerinden.

Kars Konaklama

Kars merkezinde pek çok konaklama seçeneği mevcut. Türk, Ermeni ve Rus kültürünü sergileyen tarihi binalardan otele çevrilmiştir. Konaklama seçeneklerinin bol olduğu Kars şehir merkezi dışında Sarıkamış ve Çıldır bölgelerini de tercih edebilirsiniz. Kars turları için sitemizi ziyaret edin.

Kars mutfağı

Harika bir mutfak kültürü Kars’ta sizi bekliyor. Kars’ın olmazsa olmaz lezzetlerinin başında Kars kaşarı ve balı geliyor. Buradan da anlaşılacağı gibi Kars’ın kahvaltıları meşhurdur. Et severler kaz etini mutlaka denemeli. Hamur işlerinde ise Hangel dediğimiz etsiz mantı Kars’ın en sevilen lezzetleri arasında.