Karayiplerin Tropikal Adası Porto Riko

Karayiplerin en küçük adası Porto Riko. Tropikal görünümüyle tatilcilerine beklentilerinden daha güzel ortam sunan bir ada. Biraz Amerika biraz Meksika tadında Porto Riko.

Başkenti San Juan olan adanın toprakları çok verimli. Zaten dağlık ve ovalık bir yapısının olmasından da belli. Havası çok sıcak olduğu kadar çok da yağışlı. O kadar değişken bir havası var ki her an bir fırtına bir tayfun kopabilir Porto Riko’da. Buraya gittiğinizde aç kalacağım diye korkmayın, muz, ananas gibi sıcak iklim meyveleri adada çok fazla olduğundan en kötü ihtimalle bunlardan tüketebilirsiniz.

Karayiplere gittiğinizde UFO gibi gök cisimleriyle karşılaşırsanız şaşırmayın. Ada halkı bunlarla sıklıkla karşılaştıklarını söyleseler de inanması herkese göre değişen bir durum haliyle. Buraya ki yaşamdan biraz bahsedecek olursak; en başta müziğin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Salsa adanın vazgeçilmez danslarından biri olmuş. Bizim Taksim’de nasıl sokak sanatçıları ya da müzisyenler yaygınsa orada da durum aynı. Herkes müzikle yatıp müzikle kalkıyor Porto Riko’da. Sokakları hep capcanlı rengârenk bu yüzden. En ufak bir hediyelik eşya mağazasına bile gitseniz mutlaka bir köşesinde müzik aletiyle karşılaşırsınız. Dünyaca ünlü bazı müzisyenlerin de buradan çıktığı biliniyor.

Porto Riko’da gezilecek yerler

Castillo San Felipe del Morro, Fortin San Juan de la Cruz, San Juan National Historic Site gezilecek yerlerin başında geliyor adada. Şehrin en canlı yeri Kaleiçi. Burayı yürüyerek ziyaret edebilirsiniz.

Karayipler Gemi Turlarına şayet doğru zamanlarda katılmışsanız festivallerin ne kadar güzel olduğunu söylememize bile gerek yok. Bunlardan biri de başkent San Juan’de. Festival dönemlerinde gezilecek tüm sokakları trafiğe kapatıyorlar. Şehirde nereye giderseniz gidin her yer o kadar canlı oluyor ki her yaştan insan dans ediyor sokaklarda, canlı müzikler eşlik ediyor bir taraftan. Restoranlar bu güzel danslara şahit olmak için masalarını dışarılara atıyor. Anlatması bile bu kadar zevkli oluyorken oralarda olmak nasıldır siz düşünün.

Porto Riko’da gece hayatının en canlı yaşandığı yer San Juan. Burada birçok bar, gece kulübü, casino ve diskotekler var. En ünlü yerlerini soracak olursanız; La Rumba, Parrot Club, El Patio, Club Laser, Sam ve Logan’s Irish Pub eğlencenin doludizgin yaşandığı yerlerden bazıları.

Zengin bir mutfak kültürü bekliyor sizi Porto Riko’da. En fazla tüketilen besin maddesi pirinç. Etli pilav yani Paella mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden. Empadanilla, yani içi balıkla doldurulmuş börek buranın en gözde yemeklerinden. Morina balığı turşusu neredeyse bütün restoran için en önemli lezzetlerden biri. Mofongo adındaki muzu kızartarak yapılan lezzet herkes tarafından çokça tercih ediliyor. İçecek olarak önerimiz; ananas ve Hindistan cevizi ile yapılan Pino Colado yani rom kokteyli ismi gibi kendisi de çok güzel bir içecek.

Kısacası Karayiplerin en küçük adası Porto Riko, gezilecek yerlerinden mutfağına kadar son derece renkli bir yer.