Karadeniz’in İncisi Odessa Gezi Rehberi

Ukrayna’nın dördüncü büyük kenti Odessa, aynı zamanda Karadeniz’in kültür limanı. Birbirinden değerli birçok sanatçı yetiştirmiş, kendine yuva arayan herkese kucak açmış ve yaşam keyfini hep korumuş alımlı bir şehir. Odessa hakkında merak ettikleriniz Odessa gezi rehberi ile sizlerle.

Odessa Hakkında

Karadeniz’in sayılı şehirlerinden birisi olan Odessa, tarihi boyunca yoğun bir deniz trafiğine tanıklık etti. Liman ekonomiden sosyal hayata tüm şehre damgasını vuruyor. ‘’Karadeniz’in İncisi, ‘’Güney Sermayesi’’ (Rus İmparatorluğu ve Sovyetler Birliği’nde) ve ‘’Güney Palmyra’’ adı verilir. Zamanında küçük bir Tatar yerleşimi olan Odessa’nın öncülü, Kırım Hanı 1.Giray tarafından 1240 yılında kurulmuş ve daha sonra da ‘’Hacıbey’’ olarak adlandırılmıştır. 1529 yılında Osmanlı İmparatorluğu denetimi altına geçen kent, 1792’deki Rus-Türk Savaşı’ndan sonra Rusların yönetimine geçmiştir. Odesa bugünkü mimari tarzını İmparatoriçe Catherine sayesinde aldı.

Şehir meydanında ünlü Vali Kardinal Richelieu’yu betimleyen bronz heykel

Odessa Gezilecek Yerler

Aynı zamanda Odessa öteden beri kültür ve eğlence hayatına önem veren bir kent. Geçmişte köklü bir sirk geleneğinin üstüne opera, müzik ve komedi kültürü ekleniyor. Odessa etkileyici bir liman şehri olmasının yanında özellikle yaz aylarında binlerce turisti kendine çekiyor. Odessa’ya ilk gittiğinizde şüphesiz mimarisi ilginizi çekecektir. Şehirdeki muhteşem mimari, Fransız ve İtalyan stilleri örnek alınarak inşa edilmiş olsa da, Akdeniz tarzına sahiptir. Art Nouveau (Yeni Sanat), Rönenans ve Klasik üslupların karışımını Odessa’daki bazı binalarda görebilirsiniz.

Deribasovskaya Caddesi

Şehrin kalbinin attığı ve merkezi Deribasovskaya Caddesi, alışveriş yerleri, restoranları, kafeleri ve barlarıyla turistlerin uğrak noktası. 1984 yılında trafiğe kapatılan caddede mutlaka yürüyüş yapmalı ve Odessa’nın sokaklarını keşfe çıkmalısınız.

Potemkin Merdivenleri

Odessa’nın simgelerinden birisi olan Potemkin merdivenleri, Avrupa’daki en ilgi çekici merdivenler arasında bulunuyor. Ünlü ‘’Potemkin Zırhlısı’’ filminden sonra üne kavuşan merdivenlerin yerinde bir zamanlar köprünün yer aldığı söyleniyor. Bölgenin Rus egemenliğine geçtikten sonra liman kenti inşa edilmesi emrinden sonra 220 basamaktan oluşan ahşap merdiven yapılıyor. 1837 – 1841 yılları arasında merdiven, İtalyan mimar Francesco Carlo Boffo tarafından geniş çaplı tadilattan geçirilerek günümüzdeki halini alıyor.

Aziz Panteleimon Manastırı

Dünyaca ünlü Aziz Panteleimon Manastırı, Odessa’nın en anıtsal yapılarından sadece bir tanesi. Manastır, Yunanistan’ın Athos Dağı’ndan getirilen taşlarla 1895 yılında inşa edildi.

Odessa Nümismatik Müzesi

Eski ve orta çağ sikkeleri, modern Ukrayna banknotları, Kuzey Karadeniz bölgesine ait antik seramik örnekleri ve daha birçok eser Oddessa Nümistik Müzesinde sergileniyor. Müze son 10 senedir tarihi eserlerin arttırılmasına ve Ukrayna’nın kültürel mirasına odaklanmış.

Odessa Nerede?

Ukrayna’nın güneybatısında bulunan Odessa, Karadeniz’ın kuzeybatısında yer alan bir liman şehridir. Odessa, aynı zamanda Moldova ile sınır komşusudur.

Turistlerin yeni gözdesi ”Güneşin Evi” heykeli

Odessa’ya Ne Zaman Gidilir?

Odessa, soğuk iklimde yer aldığı için gidilmesi en uygun aylar yaz ayları olacaktır. Özellikle mayıs-eylül dönemlerinde kenti rahatlıkla gezebilirsiniz. Kışlar oldukça çetin geçtiği için soğuklarda gidilmesi pek tavsiye edilmemektedir.

Odessa’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan çeşitli havayolları firmaları vasıtasıyla Odessa’ya her gün uçuş bulunuyor. İstanbul’dan Odessa’ya uçuş süresi yaklaşık olarak 1 saat 30 dakikadır. Havaalanı ise şehir merkezine oldukça yakın. 7 kilometre yolculuktan sonra şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca nostaljiyi yaşamak isterseniz 27 saatlik bir tren yolculuğu ile İstanbul’dan Odessa’ya gidebilirsiniz. İstanbul dışındaki şehirlerden veya Avrupa üzerinden deniz yolu, tren ya da otobüs ile Odessa’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Odessa gezi rehberi ilginizi çektiyse bu güzel şehirde tatil yapma zamanınız gelmiştir. Eğer siz de vizesiz ziyaret edebileceğiniz Odessa şehrini yakından görmek isterseniz Odessa turlarını inceleyebilirsiniz.