Karadeniz’in İncisi Batum Gezi Rehberi

Karadeniz kıyılarında her mevsim tatil yapmak isteyenlerin tercihi Batum’da olmak için en uygun zamanlar şimdi. Özellikle Türkler tarafından çok tercih seviliyor Batum. Ülkemize yakınlığı, kolay ulaşımı ve konuksever bir şehir oluşu buraya gitmek için sebepleri arttırıyor. Şimdi Batum gezi rehberi ile tanışma zamanı.

Batum’a Ulaşım

Vizesiz ülkeler arasındaki Batum’a kendi koşullarınızda gidecekseniz Türkiye sınırına birkaç kilometre uzaklıktaki şehre karayolundan gidebilirsiniz. Buraya girmek için nüfus cüzdanınız mutlaka yanınızda olmalı. Türklerin neden Batum’u bu denli sevdiğini buradan da anlayabilirsiniz. Vize ve pasaport derdi olmadan kolaylıkla tüm güzelliklerinin keşfedilebiliyor olması Batum’u son zamanlarda popüler hale getirmiştir.

Batum’da ulaşımın kolay yolu uçak bileti almaktan geçiyor. Hızlı ve pratik bir şekilde Batum’a ulaşmak mümkün. Önceden alınan biletler her zaman hayat kurtarır.

Batum’da Nerede Kalınır?

Batum Turlarına katıldığınızda deniz, güneş, kumun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Geçmişe yolculuk edeceğiniz tarihi yerler, renkli geceler Batum’da kaldığınız her gün size eşlik edecek. Tarihe özel bir merakınız varsa Batum kesinlikle doğru adres. Şayet bağımsız bir tatil yapmayı tercih ediyorsanız Batum’un sahil şeridindeki otelleri mükemmel bir seçim olacaktır.

Batum’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

Her köşesi tarih kokan bu güzel şehirde gezmeye Batum’un kilometrelerce giden sahil şeridinden başlayabilirsiniz. Belki kumluk bir plaj bulamayacaksınız ama yemyeşil doğası içinde tertemiz bir deniz Batum tatilinizde sizi bekliyor olacak. Batum’un olmazsa olmazı ne diye merak ediyorsanız tabi ki Meşhur Batum Bulvarı. Çocuklarınızla birlikte eğlence dolu kafeler, restoranların hepsi burada.

Batum sokakları

Batum’un ünlü Medea Heykeli şehrin muhteşem mimarisine bir örnek. Batum’un en gösterişli yerleri arasında olan Medea Heykeli eski posta binası olarak bilinir. Batum’un olmazsa olmazlarından olan Alfabe Kulesi, Poseidon Heykeli’nin olduğu Tiyatro Meydanı ve Nino ve Ali’nin heykelleri Batum’un gezilecek ve görülecek yerleri arasında. Şehrin en güzel yerlerini görmek istiyorsanız St. Nicholas Kilisesi’ne, Batum Katedralis ve Batum Dolphinarium’una ve tabi ki Piazza Meydanı’na mutlaka uğramalısınız.

Batum Mutfağı

Yeni yerler keşfetmek kadar önemli bir şey varsa o da farklı mutfaklarla tanışmak olsa gerek. Denizden çıkan her şeye varım diyenlerdenseniz mideleri bayram ettirecek balık ve deniz ürünleri Batum mutfağında ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Batum’da ne yenir diyorsanız bizim mutfağımıza göre biraz daha az çeşidi olsa da bir Gürcü böreği, bir Chashushuli denemeden buradan ayrılmak olmaz. Özellikle Khinkali olarak bilinen Gürcü mantısı mutfağın olmazsa olmazlarından. Batum mutfağının zenginliğine zenginlik katan diğer lezzetlerini merak ediyorsanız güzel bir Batum tatili yapmak kaçınılmaz olur doğrusu.

Gürcistan’ın meşhur Khinkali mantısı

Batum Gece Hayatı

Batum’da uykusuz gecelere hazır mısınız? Sabahın ilk saatlerine kadar bitmeyen renkli gece hayatı ile tanışın o zaman. Herkesin Türkçe konuştuğu ortamlarda hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Batum gece hayatı dediğimizde aklınıza neler geliyor bilemeyiz ama hepimizin izlediği kanallar, dinlemekten keyif aldığımız Türk sanatçıların hepsine Batum’da da rastlayacaksınız. Batum tatilinizde bir farklılık yaparak buraya has müziklerin çaldığı ve renkli kıyafetlerin olduğu Gürcü gecelerine mutlaka katılmalısınız.

Eğer siz de Batum’u daha yakından keşfetmek isterseniz Tatilbudur.com’da bulunan Batum turlarını inceleyebilir ve uygun fiyatlarla yurt dışında dilediğinizce tatil yapabilirsiniz.