Karadeniz’in İncileri Ayder Yaylası ve Borçka

Güzel ülkemizin doğal güzelliklerini kanıtlarcasına yeşilin her tonunu görebildiğimiz Karadeniz hakkında ne kadar bahsetsek az gelir. Doğayla iç içe yaşayan yaylalar, tarihi geçmişiyle ünlü yapılar ve daha neler neler… Doğanın binbir rengi arasında huzuru arıyorsanız tercihinizi Karadeniz’den yana kullanın. Çünkü Karadeniz’de görmeniz gereken harika yerler var. Bunlara verilebilecek en güzel örneklerden ikisi Ayder Yaylası ve Borçka.

Ayder Yaylası

Rize’de göreceğiniz Ayder Yaylası, Karadeniz’in doğa turizmindeki en bilinen noktaları arasında. Bu eşsiz yaylada görmeniz gereken bir de kaplıca var. Cilt hastalıkları, dolaşım ve sindirim bozuklukları, egzama, romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisine yardımcı olan Ayder Kaplıcaları’nı Ayder Yaylası’nın muazzam doğasında ziyaret edebilirsiniz.

Ayder Yaylası’nda her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Sakinlik arayanlar pansiyonları, lüks konaklamayı sevenler ise otelleri tercih ediyor. Karadeniz’in eşsiz lezzetlerinden biri olan mıhlama yemeden buradaki tatilinizi sonlandırmayın. Ayder Yaylası’nın çevresindeki Zil Kalesi, Kaçkar Dağları ve Kavruk Yaylası’nı Ayder’in gezilecek ve görülecek yerleri listesine dahil etmeyi unutmayın.

Borçka

Karadeniz’deki ikinci durağımız Artvin iline bağlı Borçka. Batısında Hopa, doğusunda ise Şavşat olan Borçka ülkemizin tabiatıyla en ünlü ve en yağış alan kasabalarından biridir. Yeşilin dört bir yanınızı saracağı bu kasabada ziyaret edilmesi gereken diğer nokta Karagöl. Büyüleyici bir keşfe hazırsanız Karadeniz Turları sizi bekliyor demektir.

Tarihi geçmişi M.Ö. 2000’lere dayanan Borçka’ya ilk olarak Orta Asya’dan göç eden Huriler daha sonra ise Sakalar, Kimmerler, Bizanslılar, Araplar ve Selçuklular gelmiştir. Yavuz Sultan Selim zamanında tamamen Osmanlı topraklarına dahil olmuştur Borçka.

Kısacası Karadeniz’in incileri Ayder Yaylası ve Borçka, Karadeniz’in en görülesi yerleri arasında. Katıldığınız turda bu bölgelerin çevresinde ne kadar görülecek yer varsa mutlaka keşfe çıkmalısınız.