Karadeniz Mutfağından Seçmeler

Karadeniz mutfağı deyince akla ilk neler gelir? Hamsi, çay ve tabi ki fındık. Ama sadece bunları saymak bu mutfağa büyük haksızlık olur. Tereyağı, çeşitli peynir türleri vb. daha sayılabilecek bir sürü çeşit hepsi aynı mutfakta.

Muhteşem Karadeniz Lezzetleri

Her yere göre içindeki malzemelerinde farklılıklar olsa da temeli hep aynı Karadeniz mutfağının. Çorbadan buğulamasına, pilavından tatlılarına kadar Karadeniz’in mis gibi yemyeşil doğasından sofranıza geliyor. Otantik lezzetlerine henüz geçmedik ama sayacak o kadar çeşit var ki siz okumaya hazırsanız şimdi tanıtma zamanı. Karadeniz’de tatil yaparken burada ne kadar doğal güzellik varsa yemeklerini de gezdiğiniz her yerde mutlaka tatmalısınız. İşte yöre yöre Karadeniz mutfağından seçmeler:

Trabzon

Trabzon’da ne yenir? sorusundan akıllarda kalabilecek bir şey varsa o da Trabzon ekmeği olur. O zaman size en yakın zaman da bir Trabzon gezisi yapmak kalıyor. İşte Trabzon’un olmazsa olmazsa lezzetleri; Trabzon pidesi, mısır ekmeği, Akçaabat köfte (mutlaka tadın), Hamsili Pilav, Lahana kavurması, Kuymak, Kaygana, Höşmerim. Karadeniz mutfağının bu meşhur lezzetlerini tatmadan Trabzon gezinizi sonlandırmayın.

Hamsili Pilav

Rize

Karadeniz turlarında görülmeden dönülmemesi cennet köşesi Rize, en güzel lezzetleriyle sizi karşılayacak. 7/24 eğlencesi, rafting heyecanına kadar daha neler neler yok ki burada. Öyle bir günde gezilecek gibi değil, en az iki gününüzü buraya ayırmalısınız. Şimdi gelelim Rize’de ne yenir? sorusunun cevabına; Mısır Ekmeği, Laz böreği, Etli karalahana sarması, Turşu tavalı, Muhlama, Karalahana çorbası, Kuru fasulye, Hamsi çorbası, Hamsi pilavı, Hamsili ekmek ve Termoni olmazsa Karadeniz mutfağının tadı çıkmaz.

Laz Böreği

Ordu

Ordu Karadeniz lezzetlerinin en güzel örneklerini barındırıyor. Ordu’da ne yenir? diye soranlara cevap bulma zamanı; Hamsi köftesi, Karalahana sarması, Karalahana çorbası, Yalıköy köftesi, Keşkek, İçli tava, Patates mıhlama, Patates kaygana, Hoşkıran kavurması, Kabak muhallebisi ve ceviz helvası. Ordu gezinizde bu saydıklarımdan biri eksik olsa bence büyük şeyler kaçırmışsınız demektir.

Kara Lahana Çorbası

Artvin

Karadeniz mutfağında Artvin lezzetlerinin payı büyüktür. Laz böreğinden taze fasulyesine, ketesinden lorlu pekmezine, borandan ve daha ismini bile ilk kez duracağınız tüm lezzetler Artvin’de ne yenir? sorusunun cevabında gizli. Hınkal, Isırgan otu çorbası, Mantılı süt yemeği, Bişi, Püşürük çorbası, Karalahana sarması, Peynir tavalama, Çergebaz, Pileki ekmeği, Ballı lokum, Silor tatlısı’da Artvin’in enfes lezzetleri.

Kara Lahana Sarması

Bu kadar güzel yemekleri bir arada bulacağınız Karadeniz mutfağının o tadına doyum olmayan yemeklerine keşfe çıkmak için bundan daha iyi bir bahaneniz daha olamaz. Siz de bizim gibi düşünüyorsanız şimdiden bütün işlerinizi ayarlayın ve doğru Karadeniz’e doğru yola koyulun.