Karadağ’da Görmeden Dönmemeniz Gereken Adres: Kotor

En güzel şehirlerin bir arada toplandığı eğlencesiyle, gezilecek yerleriyle süslü Karadağ’da eğlencenin bitmediği Budva’dan sonra görmeden dönmemeniz gereken durak kesinlikle Kotor olmalı. Belki bugüne kadar sadece ismini duyduğunuz ama uzaktan yakından tanımadığınız Kotor’u şimdi tanıma zamanı.

Kotor deyince aklınızda büyük bir yer hayal etmeyin. Ama burada öyle bir destinasyon var ki Makedonya’yı andırıyor bana biraz. Makedonya nasıldı; burada eski Üsküp ve yeni Üsküp olarak iki şehri birbirinden ayıran bir ülke vardı. Aynı durum Kotor’da da geçerli. Topu topuna rahat bir şehir turuyla beraber burayı 4 saatte görmek mümkün.

Karadağ Turları eşliğinde gittiğiniz Kotor eski ve yeni olarak kendi içinde ayrılmış durumda. Şehre şöyle uzaktan bir bakın, ilk göze çarpan meşhur surları sizi karşılayacak Kotor’da. Limandan geçen cruise gemileri de buranın olmazsa olmazlarından. Kotor’a geldiğinizde burada ilk yapmanız gereken tabi ki o muhteşem surlarını gezmek olmalı. Tarih odaklı güzel bir yürüyüş ile burayı 2 saate gezebilirsiniz. Sonra acıkmaya başladıysanız yemek için sahil tarafını tercih edebilirsiniz. Balkanlarda yemek yemenin ayrı bir keyfi olduğunu her fırsatta söylerim, sadece lezzeti değil cebe de uygun bütçelerle yemek yemekte ayrı bir keyif tabi ki. Kotor’da yemek için birbirinden güzel restoranlar var, bunlardan birinde manzaraya dönük enfes bir yemek yiyebilirsiniz.

Kotor’da gezilecek yerleri sorarsanız buranın meşhur Pazar tezgahları gezilmek için sizi bekliyor. Hediyelik eşyacılardan tutun, en taze ürünlerin olduğu (et, bal, peynir, sebze) pazarın her yanını mutlaka gezmelisiniz. Karadağ’ın Kotor gibi diğer şehirlerini görmeden dönmek olmaz. Yarım saat gibi bir süreyle Budva’da görmeniz gereken çok şey olduğunu unutmayın. Bir diğer durak Dubrovnik 1,5 saatlik bir mesafede sizi bekliyor. Kotor’da görmeden dönme diyebileceğim rotalar bunlar.

Kotor’da Stari Grad sokağındaki cafeler çok meşhurdur. Güzel bir şehir turundan sonra yorgunluğunuzu atacağınız cafelerde bu güzel şehrin samimi ortamlarını daha yakından keşfedin. Güzel bir kahve eşliğinde keyif yapmaya kim hayır diyebilir ki? Kotor küçük ama içine bir o kadar güzellik sığdırmış haliyle turistlerin ilgi odağı şehirlerden sadece biri.