Kapadokya’ya Gitmek İçin Birçok Neden

Benzersiz coğrafyası içinde peribacaları, doğası, tarihi, can alıcı yeraltı şehirleri ve rengarenk balonlarıyla gönlümüzde taht kurmuş Kapadokya’da onlarca anı biriktirmeye ne dersiniz? Türkiye’nin en güzel gün doğuşuna şahitlik edeceğiniz bu rotada bulunmak için bir sürü neden var. O halde gelin Kapadokya’ya gitmek için birçok neden yazımızda neler varmış beraber inceleyelim.

Kapadokya’nın Benzersiz Tarihi

Yıllar boyunca süren lav püskürmesi ve bu lavların soğuyarak sertleşmesi sonucunda ortaya çıkan eşsiz bir güzelliktir Kapadokya. Yerli halk peribacaları manastır ve kilise olarak kullanmaya başladıktan sonra burada yerleşim oluşmaya başlamış. Birçok medeniyeti içinde barındıran Kapadokya zamanla büyük bir ticaret merkezine dönüşmüş. Doğa ve tarihi geçmişi de buna eklenince ülkemizin en çok ziyaret edilen turizm bölgesi haline gelmiştir. Kapadokya’nın benzersiz tarihine Ürgüp, Uçhisar, Avanos, Göreme ve Ortahisar bölgelerinde şahitlik edebilirsiniz.

Balon Turları

Şehrin büyüleyici manzaralarını metrelerce yükseklikten izlemeye ne dersiniz? Balon turları eşliğinde Kapadokya’yı kuş bakışı izleyeceğiniz gibi harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Sabahın ilk saatlerinde kalkıp güneş doğmadan bu aktiviteye katılmanın keyfini herkes mutlaka yaşamalı.

Güneşin Eşsiz Doğuşu

Kapadokya’ya gitmek için birçok neden dediğimizde güneşin doğuşunu eklememek olmaz. Yeni günü karşıladığımız o anlarda iyi ki buradayım dedirten bir güzellikten bahsediyoruz. Bu güzelliğe bir de balonların ardı sıra yükselişi eklenince bize de hayranlıkla izlemekten başka bir şey düşmez elbette. İçimizin huzurla dolduğu o anlardan sonra mükellef bir kahvaltı zamanı gelmiş demektir.

Kapadokya’nın Olmazsa Olmazları

Kapadokya’da yapılacak çok şey var! Göreme Açık Hava Müzesi’ni şöyle bir gezdikten sonra rotanızı Avanos’a çevirin. Buranın en meşhur özelliği ise çömlek yapımı. Kendi sanatınızı icra ederken dakikaların nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Ardından tadı damaklarda bırakan testi kebabı ile tanışma zamanı. Kapadokya’nın en derinlerine doğru inmek için Derinkuyu Yeraltı Şehri, Paşabağları, Zemi Vadisi, Soğanlı Vadisi, Kapadokya Mağaraları gezi listenizde mutlaka olmalı.

Şayet aklınızda yeni bir coğrafya keşfetmek varsa tatil planlarınızı Kapadokya’dan yana kullanabilirsiniz. Kapadokya turları harika rotaları ve aktiviteleriyle sizinle.