Kapadokya’nın Testi Kebabı

Her yerin kendine has yemek kültürü olduğu gibi biz de Kapadokya’nın mutfağına şöyle bir yakından bakalım dedik ve Kapadokya’nın ünlü testi kebabını ele aldık. Tadı nasıl anlatılır bilmem ama siz en iyisi şimdilik sadece yazımızı okumakla yetinin.

Kapadokya Turlarına katıldığınızda geziniz arasında tatmanız gereken bir lezzet testi kebabı. Özellikle Kapadokya’nın Göreme, Ürgüp ve Uçhisar gibi bölgelerinde hemen hemen her restoran da tadına bakabileceğiniz bu özel yemeğin pişirme usulü şöyledir; testi kebabını diğer kebaplardan ayıran en önemli özelliği, bölgede yapılan Avanos yöresinin toprak testilerinde pişiriliyor olması.

Gelelim içine katılan malzemelere; et, domates, biber ve en önemlisi de özel baharatların konulduğu testilerin ağzına kapatılan hamur ya da patates, içerisindeki etin daha iyi pişmesini ve daha leziz olmasını sağlıyor. Patates sertleştikçe açılan delik genişliyor ve testi içinde adeta düdüklü tencere ortamı oluşuyor. Testi kebabının en büyük özelliği de bu zaten. İstenilen sıcaklığa ve basınca gelen testi içindeki ete özel baharat karışımı sayesinde tadına doyulmaz bir lezzet ortaya çıkıyor. Tabi hepsi bu kadar da değil bunun bir de servis edilme şekli var ki işte onu kesinlikle görmelisiniz. Masaya getirilen testiler, çekiç gibi sert bir alet ile kırılarak içerisindeki kebap bir tabağa alınarak servise hazır hale getiriliyor. Kapadokya’nın meşhur testi kebabını afiyetle yedikten sonra bu lezzeti başka hiçbir yerde bulamayacağınızı anlayacaksınız. Bunu en iyi anlamak için sizi de Kapadokya’nın mutfağını ziyaret etmeye bekliyoruz.

Kapadokya’da yapmadan dönmeyeceğiniz birkaç şeyi sizin için sıraladık;

  • Uçhisar kasabası meydanındaki pidecide tulum peynirli pide yemeli
  • Hayal Vadisi mutlaka akşamüzeri gezilmeli ve fotoğraflanmalı
  • Uçhisar kasabasından hediyelik eşyalardan alınmalı
  • Çok istedim ama bir türlü ben yapamadım; balon ile tur yapmadan dönmeyin.
  • Ve kesinlikle ve kesinlikle Kapadokya’nın meşhur testi kebabından yemelisiniz.

Size de göre de tatil, bir yerleri keşfetmek ve en önemlisi de yemeklerinden mutlaka tatmak olarak geliyor mu? Ne yalan söyliyim bana yemek olmadan gezmek zor gelir diye düşünüyorum. Yaşasın yemek yemek 🙂