Kapadokya’nın Bilinmeyen Yüzü: Kaymaklı Yeraltı Şehri

Her yıl yerli yabancı turist akınına uğrayan Kapadokya’nın zengin kültürünü daha da zengin yapan Kaymaklı Yeraltı Şehri bölgenin en önemli yerleri arasında gösteriliyor. Kapadokya’nın bilinmeyen yüzü ile henüz tanışmadıysanız daha çok zaman kaybetmeden Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni ziyaret edin.

Kapadokya’da yumuşak tüf kayalara oyularak yapılmış yeraltı şehirleri bunlar. İçerisinde 200’e yakın yeraltı şehri bulunuyor. Kapadokya’nın en büyükleri arasında gösterilen bu yeraltı şehrinden sonra Derinkuyu, Özkonak, Tatlarin, Mucur, Örentepe, Gümüşkent, Ovaören, Gökçetoprak gibi yeraltı şehirleri de arkasından geliyor. Bölgede yapılan keşifler henüz bitmedi, yapılan çalışmalarla daha birçok şehre ulaşılacak gibi.

Yeraltı şehirlerinin yapılma amacı

Çok eski zamanlarda Kapadokya’ya yapılan saldırılara hepimiz kulaktan dolma bilgiler sayesinde duymuşuzdur. İşte bu saldırılardan korunmak için yapılan yeraltı şehirleri sığınma amacıyla inşa edilmiş. Hatta öyle ki aynı anda 30.000 kişinin girebildiği yeraltı şehirlerine bile rastlayacaksınız.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kısacası bu bölgede görmeniz gereken çok yeraltı şehri olsa da aralarında en çok ziyaret edileni Kaymaklı Yeraltı Şehri. 1964’ten bu yana ziyaretçilerine ev sahipliği yapan bu yeraltı şehri Nevşehir’e 19 kilometre uzaklıkta. Sekiz katlı bir yer olsa da sadece dört katı ziyaretçilerine açık durumda. Yeraltı şehrinin ilk katı ahır için ayrılmış, aşağılara doğru indiğinizde mezarlık, kilise ve yaşam alanlarının olduğu bölümler karşınıza çıkacak. Tünellerden sürgü taşlarla açılıp kapanabilen bir geçit var, bu geçit ikinci kattaki kiliseye çıkıyor. Yeraltı şehirlerinin genelinde mutfak ortak kullanıldığı gibi Kaymaklı’da da aynı durum geçerli. Odaların hepsi geçitlerle birbirine bağlı yani kısacası yeraltı şehrinde göreceğiniz her yere dar geçitler sayesinde ulaşacaksınız. Hem aydınlatma hem de ısınma görevi gören kandiller yeraltı şehrinin olmazsa olmazı.

Kaymaklı Yeraltı Şehri 1984 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde. Yaz dönemlerinde saat 08:00’de ziyaretçilerine açılan yeraltı şehrini akşam 19.00’a kadar, kışınsa 08:00-16:30 arası dilediğiniz gün ziyaret edebilirsiniz. Buraya girmek için belli bir ücret ödeyebilir ya da müzekartınızla birlikte giriş yapabilirsiniz. Tatilbudur.com’un size özel düzenlenen Kapadokya Turlarına katıldığınızda rehberler eşliğinde Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni gezecek, merak uyandıran tarihi geçmişine yakından şahit olacaksınız.