Kapadokya Efsanesi

İçinde adeta bir tarih yatan büyüleyici güzelliğiyle Kapadokya, insanı derinden etkileyen eşsiz bir tatil cenneti. Her mevsim ayrı güzelliklere bürünen Kapadokya’nın bir de herkesin pek bilmediği bir efsanesi var. Şarap geleneğinin binlerce yıldır devam ettiği bu büyüleyici rotada görmeniz gereken harika rotalar gizli. Adım attığınız her yerde sizi alıp başka yerlere götürecek rotalarıyla ünlü Kapadokya’nın şimdi ilginç hikâyesiyle tanışma zamanı.

Kapadokya Efsanesi

Rivayete göre, geçmiş bir zamanda başları yüksek dağlara denk gelen korkunç devler yaşarmış. İnsanlar bu devlerden korkularına dağların zirvesindeki sunaklarda toplanır devlerin onlara zarar vermemesi için dualar ederlermiş. Devlerin kızmaması için o kadar uğraşsalar da zaman zaman insanlara kızar ve büyük bir gürültü içinde ateş dalgaları gönderirlermiş.

Günün birinde perilerin yaşadığı ülkenin padişahı Kapadokya’ya gelmiş. Padişah insanların devlerden korktuğunu görünce onlara üzülüp yardım etmeye karar vermiş. Tüm ülkede yaşayan perileri yanına çağırmış. Padişah, devlerin yaşadığı dağların ateşini söndürmeleri halinde devlerin yerin altına kaçacağını ve bir daha onlara rahatsızlık veremeyeceğini söylemiş perilere. Ülkede yaşayan ne kadar peri varsa ellerindeki kar ve buz tanelerini dağdaki ateşe atmaya başlamışlar. Günler bu şekilde geçerken sonunda ateşi kara ve buza boğup söndürmeyi başarabilmişler. Amaçlarına ulaşan periler, sonunda devlerin yerin altındaki derinliklere kaçmasına çok sevinmiş. O gün bu gündür periler ve insanlar arasında sıkı bir dostluk başlamış. Uzun uzun yıllar böyle geçmiş. İnsanlar kayalara oydukları mağaralarda yaşarken perilerde sivri kayalıkların üzerindeki küçük odacıklarda yaşamaya başlamışlar.

Halk arasında dilden dile göre değişen efsaneyi bir de kendi yerinde dinlemek isterseniz Kapadokya Turları eşliğinde hem bölgenin en özel yerlerini keşfedebilir hem de Kapadokya Efsanesinin çeşitli anlatımlarına ortak olabilirsiniz. Yazı-kışı ayrı güzelliklere bürünen bu rotada zevkle gezeceğiniz mükemmel bir gezi programı sizi bekliyor.