Kaçırılmaması Gereken Kış Festivalleri

Dünya’nın çeşitli ülkelerinde düzenlenen festival ve karnavallar yıllar boyu yerli yabancı turistlerin ilgi odağı. Ülke halkının taktığı maskeler, giydiği renkli kostümler, eğlence dolu müziklerle buluşuyor. Kimi ülkede ise konu film gösterimlerinden ibaret. Kısacası dünyanın çeşitli eyaletleri kaçırılmaması gereken kış festivalleri sayesinde coşku dolu renkli günler yaşıyor. Siz de bu festivallerin bir parçası olmak istiyorsanız listemizi incelemeden tatil planlarınızı yapmayın.

Quebec Karnavalı

Ocak ayının son haftasında başlayıp şubat ayı ortalarına kadar devam eden Quebec Karnavalı, Kanada’nın kendi adını taşıyan Quebec kentinde her yıl düzenli olarak kutlanıyor. Bu karnavalın amacı kış aktivitelerinin eğlenceye dönüşmesi. Karnaval boyunca kızakla kayanlar için düzenlenen yarışmalar, dans partileri ve daha birçok aktivite Quebec Karnavalı’nın olmazsa olmazları arasında. Ocak ayında Kanada’da bulunursanız Quebec Karnavalı’nın eğlence dolu günlerine sizde ortak olabilirsiniz.

Sundance Film Festivali

ABD’nin Utah eyaletinde düzenlenen Sundance Film Festivali her yıl ocak ayında gerçekleşir. 1981 yılından bu yana Amerikan’ın sinema kültürünü yansıtan bu festival, Sundance Enstitüsü tarafından perdeye yansıyor. Kış festivalleri arasında önemli bir yere sahip film festivali, sanatseverleri bekliyor.

Rio Karnavalı

Rio Karnavalı bir tek Brezilya’da değil, dünyanın farklı ülkelerinde de adından sıkça bahsettirir. Her yıl düzenli olarak şubat ayında kutlanan Rio Karnavalı onlarca samba okulunun birinci olabilmek uğruna yarıştığı danslarla Rio de Jeneiro şehri şenlenir. Dünya’nın en canlı festivalleri arasındaki iddiasını 1723 yılından beri sürdüren karnaval; dans, müzik, eğlence ve çeşitli gösterilerle harika performanslara imza atıyor. Sizde bu coşku dolu danslara şahit olmak isterseniz şubat ayında Brezilya Turlarına katılabilirsiniz.

Venedik Karnavalı

Dünya’nın en ihtişamlı maske karnavalı olarak bilinen Venedik Karnavalı, İtalya’nın gizemli şehri Venedik’te düzenleniyor. Şubat ayı ortalarında başlayıp şubat sonuna kadar süren bu festivalin geçmişi 13. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Maskeleriyle ve renkli kostümleriyle dünya çapındaki en ünlü kutlamalardan biri olan Venedik Karnavalı’nda, insanlar en renkli kostümlerini giyerek maskelerini takar ve Venedik sokaklarında muhteşem görüntüler oluşturur. Karnaval boyunca balolar, konserler ve renkli geçitler bu renkli günlere eşlik eder. Coşku dolu günlerin yaşandığı şehri Venedik Turları eşliğinde şubat ayında ziyaret edebilirsiniz.

Sapporo Kar Festivali

Japonya’nın ve tüm dünyanın en büyük kış etkinliklerinden olan Sapporo Kar Festivali, her yıl şubat ayı geldiğinde Sapporo şehrinde kutlanır. Yerli yabancı turist akınına uğrayan bu festival ilk olarak lise öğrencilerinin Odori Parkı’nda kardan adam heykelleri yapmasıyla başlamış. Hayal yeteneklerinin gelişmesinde önemli yeri olan bu heykeller ile zamanla Japonya’nın en dikkat çekici etkinlikleri arasına girmiş ve ülkenin eşi bulunmaz manzaralarını gözler önüne sermiş durumda. Şubat ayı gelmeden Japonya Turlarından yerinizi ayırtın.

Las Fallas Festivali

Ateşli bir İspanyol Festivali bizimle. Her yıl mart ayının ikinci haftasında İspanya’nın Valenciya şehrinde yapılan bu festival tabiri caizse 5 gün 5 gece coşkuyla kutlanır. Konserler, sokak eğlenceleri, yarışmalar, havai fişek gösterileri, geçitler ve çeşit çeşit etkinliklerin olduğu Las Fallas Festivali’nde kocaman yakılan ateşin etrafında toplanılır. Festivalin asıl amacı, şehrin sokaklarına kasa kasa dökülen domateslerin üzerinde çiğnenmesi ve festival başlayana kadar tahta, ahşap, köpük ve plastikten yapılan her boyuttaki fallaların sokak sokak dolaştırılıp eğlenceli müzikler eşliğinde ateşe atılıp kül olması. Baharın gelişini simgeleyen bu eğlenceler Valenciya şehrinde adeta koca bir tiyatro sahnesine dönüşüyor. Dünya çapında farklılıklar yaratan bu festival günlerine dahil olmak isterseniz mart ayında İspanya Turlarını kaçırmayın.