Japonya’da Sakura Zamanı

Şimdi Japonya’da olmak vardı. Ama sorun bir neden? Duyduğumuza göre Japonya’da sakura zamanı geliyormuş. O güzel sakura çiçeklerini izlemek vardı.

Kıştan kalma görüntülere inat insanın içini ısıtan, nereye baksanız pamuk şekeri gibi görüntü bırakan tozpembemsi, beyazımsı sakuraların zamanı. Japonca kökenli bir kelime olan sakura; Türkçe’ de “kiraz çiçeği” anlamına gelmektedir. Japonlar süs amaçlı yetiştirdikleri, meyvesi olmayan, Japon kiraz ağaçlarının çiçeklerine verilen bir isim olan sakura, bu dünyadan değilmişcesine büyüleyici bir etki yaratıyor desek abartmış olmayız. Derler ya hani; güzel olan çabuk biter diye, işte sanki bu sözü doğrular gibi Japonya’da sakura zamanı sadece 10 gün o pembeli beyazlı çiçeklerini gösteriyor bize. Ama Japonlar için bir çiçekten daha fazla anlam taşıyor sakuralar.

Japonlar; bitkilere, peyzaja ve doğaya çok önem veriyorlar. Onlar için sakura, her an ölümü yaşayan kutsal bir varlık gibi. Kiraz çiçeklerinin açması anlamında olan “Sakura Zensen” dönemi Japonlar için değişimin işaretçisi desek yeridir. Açma dönemlerinin gelmesiyle cennet betimlemelerinde karşımıza çıkan bu çiçekler, ağaç dallarında en güzel görüntüsünü verdikleri dönemde ne yazık ki solmadan ve kurumdan yerlere düşerler. Bir an varlar ama bir bakmışsınız yok gibiler. İşte her an ölümü düşünerek yaşayan samurayların yaşam tarzını anlatıyor gibi hayatları kısacık. Yani kısacası Japonya’da sakura zamanı, Japon toplumu için felsefi bir özellik taşımakta. Bakmaya bile kıyamadığımız bu sakura kiraz çiçekleri, hayatın tüm güzelliklerini, yaşama sevincini ve hiç beklenmedik zaman da ölümün aniden gelebileceğini anımsatır gibi.

Her yıl mart ayının sonuna doğru açan sakuralar için festivaller düzenleniyor. Ağaçta olduğu kadar da yere düştüğünde de sanki harikalar diyarına uzanan bir yolmuşçasına görülen sakuralar için düzenlenen bu festivalleri görmek hem de tatil yapmak için tüm dünyadan binlerce turist Japonya turlarına akın ediyor. Bu muhteşem manzarayı görebilmek, fotoğraflarını çekebilmek için binlerce ağaçlık ormana giderler. Japonya’da gezilecek ve görülecek yerler listenizin başında sakura ağaçlarının narin çiçeklerini görmeyi dahil etmeyi unutmayın.

Sakura çiçeklerini özellikle mart aylarında ziyaret etmezseniz Japonya’da sakura zamanını bir sene daha beklemek zorunda kalırsınız, bizden küçük bir dip not 🙂