İzmir’in Şirin İlçesi Urla Gezi Rehberi

Doğanın denizle, tarihin insanla buluştuğu İzmir her zaman olduğu gibi bu yaz yine çok popüler. Her yerini baştanbaşa dolaşsak yetmez tadına varmaya. Bir de Urla’sı var ki İzmir’in şirin mi şirin ilçesi, bütün güzelliklerini en sempatik şekilde bize sunmuş adeta.

İzmir en güzel ilçesi unvanının baş tacı, yaz-kış kafa dinlemelik huzur kokan sokaklarında tatil yapmanın hazzına fazlasıyla varacağınız durak Urla. Tarih kokulu binalarına çıkan sokaklarında gezerken orada olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu anlayacaksınız. Eski ismi Klazomenai olan Urla’nın tarihi geçmişi aslında biraz ilginç. Türklerle Rumlar rakı kadehlerini birbirine tokuşturup tavla oynarmış burada. Urla’da gizli tarihe geçmişe yolculuk etmek istiyorsanız gideceğiniz yer Karantina Adası olmalı. Resmen geçmişi yaşayacaksınız burada. Balık derseniz denizden çıktığı gibi pişirilip sofranızda. Mezelerini zaten ne kadar anlatsam da az kalacak ama Rum mezeleri en güzel Urla’da yorumlanır derler. Katmer, balık dolması, oğlak dolması, borana, kalamar dolması daha sayabileceğim bir sürü meze. Urla’nın hangi restoranına giderseniz gidin hem lezzeti hem de fiyatlarından memnun kalacağınızı şimdiden söyleyebilirim. Düşünsenize hem işin ehlinden lezzetli balıklar yiyorsunuz ve az bir bütçeyle oradan ayrılıyorsunuz. Bütün bunları yaşamak için Urla’ya gözü kapalı gidilir.

Tarihi fazlasıyla eskilere dayanır Urla’nın. 1800’lü yıllarda bir gemi personelinin bulaşıcı hastalığıyla tarihi başlamış diyebilirim. Avrupa’dan geçmeyi engellemek için koruma alanları yapılmış o zamanlarda. Klazomen Adası da bu karantina alanlarının sadece biri.

Ne ünlü isimler hastalık dönemlerini Urla’da geçirmiş, ya da neden burayı seçmişler diye şaşırmamak lazım. Urla’yı görünce ne demek istediğimi o zaman daha iyi anlayacaksınız. Bu arada şarkıcı Tanju Okan şifayı Urla’da arayan isimlerden sadece biri. Cumhuriyet balolarının yapıldığı meşhur Mahfel Konağı’da burada. Eski zamanlarda Rum asıllı üzüm tüccarının evi olsa da yıllar sonra yoluna bu şekilde devam eden ve tarihin geçtiği yapılardan biri Mahfel Konağı. İrili ufaklı koyları, eşine zor rastlanan 40 kilometrelik sahili ve oniki yarımadanın bir arada olduğu Urla gerçekten görülmeye değer.

Urla’da tarih, doğa, huzur hepsi iç içe geçmiş durumda. Huzuru çok uzaklarda aramayanların ve insanın gittikçe daha çok gidesi gelen İzmir’in şirin ilçesi Urla’da olmak isterseniz Urla Otellerinden yerinizi şimdiden ayırtın.