İzmir’de Âşıklar Şelalesi Efsanesi

Ege’nin incisi, en vazgeçilmezi İzmir yaz-kış demeden gezilecek görülecekler listesinden eksik olmayan müthiş bir rota. Bu yaz yine İzmir’e gitme planlarınız var ise buranın efsaneleşmiş Âşıklar Şelalesi’ne uğramadan dönmeyin. Buranın huzurlu ortamında kendinizi kaybetmeniz an meselesi.

İsmini bulunduğu köyden alan Nebiler Şelalesi halk arasında bilinen adıyla Âşıklar Şelalesi sakin, huzur dolu, yemyeşil doğasıyla büyülü dünyanın tam karşılığı. İzmir Dikili Belediyesi’nin turizme kazandırdığı bu büyülü dünyada doğayla baş başa piknik yapabilir, yürüyüş parkurlarında trekking turlarına katılabilir kısacası her türlü nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Yerli yabancı demeden hafta sonu tatillerinde bile binlerce insanın keşfe gittiği Âşıklar Şelalesi’ni siz de mutlaka görmelisiniz.

Nebiler Şelalesi halk adıyla bilinen Âşıklar Şelalesi’nde yeme-içmeye dair tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kahvaltı yerleri ve restoranlar var. Kocaman bir alana kurulmuş mis gibi doğasında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak hatta dönmek bile istemeyeceksiniz.

Şimdi Aşıklar Şelalesi’nin meşhur efsanesi nasılmış ona bakalım;

Bu dünyalar güzeli şelalenin hikâyesi köyde ve çevrede anlatıldığı kadarıyla şöyle geçiyor; Sümeyra adında peri padişahının kızı, başka bir köyde oturan Yörük Ali’ye kaptırır gönlünü. Peri padişahı kızını Yörük Ali’ye vermek istemez. İki çaresiz âşıkta durumdan bir çaresiz her gün Nebiler vadisindeki çınarın altında buluşur. Âşıkların gizli kaçamak buluştuklarını öğrenen padişah Yörük Ali’yi öldürmekte bulur çözümü. Askerlerini de arkasına aldığı gibi buluştukları yere gider. Hikâye bu ya, peri padişahı tam planlarını gerçekleştirmek üzereyken aşklarına adeta şahit olan çınar ortadan ikiye ayrılır ve genç âşıkları içine alır. Peri padişahı gördüğü manzara karşısında eli kolu bağlı duruma razı olur. Peri padişahının kızı ve Yörük Ali aşklarının ömür boyu sürmesi için Tanrı’ya sığınır. Tanrı’da onları kayalıklardan akan bir şelaleye çevirir. Aşklarıyla edebi olan âşıkların karşısında peri padişahı çaresizce şelalenin yukarısındaki mağaraya sığınır ve yıllarca ağlar. Çevrede ağlama seslerini duyanlar da bu mağaraya Ağlayan Mağara ismini verir. Ağlayan Mağara’da buradan gelmiş işte.

Âşıklar Şelalesi gerçekten yaşanılası bir yer. Efsanesi de en az kendisi kadar büyüleyici. İzmir’e yolunuz düşerse Âşıklar Şelalesini sakın es geçmeyin. İzmir Otellerinde kaldığınızda Âşıklar Şelalesi gibi karşınıza böyle duygulu yerler çıkması an meselesi olabilir. 🙂