İzlanda’nın Doğal Güzellikleri

Belki bugüne kadar görmediğiniz bir yurt dışı tecrübesi olacaktır İzlanda sizin için. Avrupa’nın en az nüfusuna sahip doğal güzelliklerle iç içe ülkesinde başkent Reykjavik’ten başlayarak İzlanda tatiline başlayabilirsiniz.

El Değmemiş İzlanda Doğası

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e 24 mil mesafedeki dünyaca tanınan ve İzlanda’nın en popüler rotası Blue Lagoon’u mutlaka rotanıza dahil edin. Burada bir lav oyuğundan meydana gelen tedavi edici jeotermalleriyle karşılaşacaksınız. Daha sonra Güney İzlanda’nın yeşili bol kocaman ulusal parkı Skaftafell’de kanyonlar, buz dağları, buz tüneller, kemerler ve asılı vadiler önünüzde uzanacak.

Avrupa ve Amerika’nın kıtasal plakalarında yürüyececeğiniz Þingvellir Ulusal Parkı heyecan dolu anların yaşandığı mükemmel bir cennet bahçesi. Buraya ayıracağınız süre 1 gün olmamalı. Doludizgin bir eğlence dünyasına karışmak istiyorsanız 3-4 gününüzü mutlaka buraya ayırmalısınız. Ardından İzlanda’nın gezilecek ve görülecek yerleri listesindeki Gulfoss’a gidip nefes kesen nehrin muhteşem görüntüsüyle karşılaşabilirsiniz. Hangi yönden bakarsanız size farklı görüntüler sunacak Gulfoss. Bir de bakmışsınız ortadan kaybolmuş. Her an her şey olabilir bu nehirde.

İzlanda gezilecek yerleri konusunda gerçekten eşi bulunmaz bir ülke. Doğal güzellikleri görmeye Avrupa’nın en sıcak ılıcasından yani Deildartunguhver’e gidebilirsiniz. Buranın keyfini biraz çıkardıktan sonra İzlanda Turunuza 900 metrelik Hraunfossar şelalesiyle devam edebilirsiniz. Ardından sizi Latrabjarg karşılayacak. Latrabjarg, İzlanda’nın hatta dünyanın en kalabalık kuş uçurumu ve Avrupa’nın en batı noktası özelliklerine sahip eşsiz bir durak.

Muhteşem Manzaralar

İzlanda için farklılıklar ülkesi demiş miydik? Buna en iyi örnekte siyah kumlarıyla ünlü ve ülkenin turist kaynağı rotası Reynisfjara. Yani Siyah Kum plajı. Yanardağ’a olan yakınlığıyla ünlü bu rotanın kumları volkanik taşlardan oluşuyor. Sadece gündüzleri değil volkanik taşlarından dolayı geceleri daha çok popüler aslında Reynisfjara. Aynı zamanda bu rota farklı kuş çeşitleri ile de fazlasıyla ünlü.

İzlanda’nın doğal güzelliklerini görmeye buz dağları arasında fokların yüzdükleri rotayla yani Jökulsarlon lagünüyle devam edebilirsiniz. İzlanda gezinizde Husavik balıkçı köyünü görmeden buradaki turunuzu tamamlamayın.

İzlanda’ya Ne Zaman Gidilir?

İzlanda yılın her mevsimi fazlasıyla soğuk olduğundan buraya gitmek için en uygun zaman Eylül ayı olabilir mesela. Buraya gitmek için soğuğu düşünmeden kendinize farklı sebepler yaratın. Mesela İzlanda’nın kuzey ışıkları. Bu görsel şöleni görebilmek için Eylül – Mart arası çok da güzel bir seçim olabilir.

Kısacası İzlanda’yı anlatmak biraz zor. Orada olup her yerini karış karış keşfettikten sonra size anlatacak çok şey kalacağından eminiz.