İtalya’nın Saklı Cenneti Capri Adası

Pembe begonviller içinde bembeyaz evler, daracık sokaklar, lezzetli restoranlar ve masmavi denizin tam karşılığı Capri Adası İtalya’nın saklı cennetinde gizlenmiş mükemmel bir doğa harikası. Bu yaz İtalya tatili yapmayı planlıyorsanız Capri Adası’nı İtalya’da görülecek yerler listesine eklemeyi unutmayın.

Capri Adası tatili yapmayı düşünüyorsanız siz siz olun işinizi son dakikaya bırakmayın. Malum şimdi oralarda olmaya can atan milyonlarca insan vardır. Onlardan biri de siz olmak istiyorsanız İtalya Turları fırsatlarından yararlanın. Capri Adası’na gittiğinizde buradan kalkan feribotlarla Amalfi ve Sorrento’yu da görmelisiniz.

Capri Adası’na ne zaman gidilir?

Burada tatil yapmak için can atan kişilerin büyük çoğunluğu İtalyanlar. Yıllardır bu akım böyle devam ediyor. Özellikle ağustos ayı gelip çattığında tüm yerli yabancı turist kafileleri Capri Adası’nın tadını çıkarmak için kuyruğa girer. O yüzden bu ayda orada olmak ilk kez görecekler için biraz yoğun gelebilir. Capri Adası’nda olmak için en güzel zaman eylülün ilk iki haftası mükemmel bir seçim olacaktır. Bunun için yapmanız gereken fırsatları iyi ve zamanında değerlendirmek.

Capri Adası kendi içinde ikiye ayrılıyor. Biri feribotla geçilen bölge diğeri Anacapri yani adanın en yüksekte kalan yeri. Adanın eski zamanlarında Anacapri’deki villalarda zengin İtalyan halkı otururmuş. Zaten gittiğinizde evlerin güzelliğinden bu duruma şahit olacaksınız. Daracık o sokaklar pembe pembe begonviller arasında gizlenmiş adeta. Capri Adası’nın tek bir olumsuz yanı varsa o da otellerin denize sıfır olmayışı. Plaj kültürü pek yok burada ama adayı süsleyen kayalıklarda denizin keyfini doya doya çıkarabilirsiniz.

Capri Adası’nda gezilecek yerler

Marina Grande: Capri’nin ana limanı burası. Yeme içmeye, hediyelik eşyacılara dair ne varsa burada bulabilirsiniz. Capri Adası’nda deniz keyfi mi?  O zaman Marina Grande’nin sağındaki çakıllı halk plajına gidin.

Marina Piccola: Deniz severlerin ilgisini çekecek mükemmel bir rota Marina Piccola.

Faraglioni: Denizden git gide yükselen kireç taşı kayalıklarını görebilirsiniz burada.

Villa Jovis: Adanın en yüksek noktası yani Villa Jovis’e gittiğinizde İmparator Tiberius’un oturduğu villayı görebilirsiniz.

Piazzetta Meydanı: Aynı Marina Grande gibi kalabalığı ve eğlencesi meşhur bir durak Piazzetta Meydanı. Devlet binaları, katedral ve Tourist Information’ı yine burada ziyaret edebilirsiniz.

Capri Adası’nda ulaşım

Ada genel olarak dağlık yamaçlarla kaplı. Denize gitmek için ulaşım aracı kullanmanız gerekebilir. Aslında en güzeli bir motosiklet kiralamak. Bu sayede adanın merak ettiğiniz her yerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Capri merkezinden 15 dakikada bir minibüsler kalkıyor. Ama taksiye bineyim derseniz biraz maliyetli olacağını unutmayın. İşte bütün bunları düşününce aslında konaklayacağınız otelin ulaşıma kolay olması çok önemli bir detay.

Capri Adası yeme-içme

Bu ufak tefek Akdeniz adasına gittiğinizde her anın keyfini doya doya çıkarmalısınız. Canınız nerede ne yapmak istiyorsa, ne yemek istiyorsa dilediğinizi yapın. Yalnız buranın olmazsa olmaz limencello satan tezgahına ziyaret etmeden dönmeyin. İster dondurmalı ister dondurmasız tercih sizin ama bir limencello keyfi yapın mutlaka. Adanın meşhur mozzerella, domates ve zeytinyağlı yapılan Caprese salatası eşsiz bir lezzet. Focaccia ekmeği, eritilmiş peynir ve mantar toplu Risotto, deniz ürünlerinden yapılan Linguine ai Frutti di Mare makarnası ve bademli kek olarak bilinen Torta Caprese yemeden Cape Adasına veda etmeyin. 🙂