İtalya’nın Renkli Dünyası Napoli Gezi Rehberi

Tarihi mekanlarıyla, sokaklarıyla, meydanlarıyla ve eşsiz duraklarıyla İtalya’nın renkli dünyası Napoli bir şekilde fırsat bulup da gezmek için kesinlikle kaçırılmaz bir şehir. Amalfi Kıyıları, Vezüv Volkanı ve Sorrento’nun yanı başında Pompeii ve Herculaneum antik şehirleri gibi tarihe dokunacağınız her şeyiyle Napoli Gezi Rehberi sizinle.

Napoli Hakkında

Yurt dışı turlarının vazgeçilmezi olarak tanınan İtalya’nın tarihi geçmişiyle ünlü Napoli çok eski zamanlarda Yunanlar tarafından kurulmuş mimari yapısı ve gezilecek yerleriyle çok popüler bir şehir. Yıllarca hiç bozulmamış haliyle günümüze kadar gelmeyi başarmış Napoli’de gezerken karşınıza çok sayıda kale ve katedraller çıkacak. Bu hareketli şehri tanımak için gezmeye başlayacağınız nokta tarihi meydanı olabilir. Meydanın dar sokaklarında uzun uzun şehir turu atarken tarihle iç içe olacağınız bir İtalya’nın farklı bir yüzüyle tanışacaksınız.

Napoli’de Gezilecek Yerler

San Gregorio Armeno Caddesi

Bu cadde neden bu kadar ünlü derseniz İsa’nın doğumunu simgeleyen tabloların hepsi bu caddede toplanmış. Ayrıca sanata dair dükkanlarda bu sokakta bir arada. Kısacası San Gregorio Armeno Caddesi Napoli’nin renkli dünyasını yansıtan bir cennet köşesi.

Galleria Umberto I

Napoli turunuz esnasında yorgunluğunuzu atacağınız bir yer burası. Hac şeklinde tasarlanmış ve tamamen mozaik bir zeminle kaplı alışveriş merkezi Galleria Umberto, Kraliyet Sarayı yakınlarında içinde birçok mağaza ve kafelerin olduğu enfes bir durak. Galleri Umberto Napoli tatili esnasında keyifli zamanlar geçirmek için tasarlanmış adeta.

Castel Sant’Elmo

Ortaçağ’dan kalma Napoli’nin gezilecek ve görülecek yerler listesinde olmazsa olmaz duraklarından biri Castel Sant’Elmo. Şehrin büyüleyici manzarasını panoramik olarak izlemek istiyorsanız şehir merkezinden kalkan füniküler sayesinde buraya ulaşabilirsiniz. Şimdilerde bir müze olarak kullanılan bu müzeye çıktığınızda gün batımını izlemeden sakın geri dönmeyin.

Castel Sant’Elmo manzarası

Teatro San Carlo

Dünya’nın en eski operasını görmeye hazır mısınız? Güney İtalya’nın en iyi operasını burada izleyeceksiniz. Napoli’de gittiğiniz her yer dünyanızı renklendirecek.

Orto Botanico

Saymakla bitmeyen bir gezi rehberiyle Napoli’nin en güzel yerlerinden biri de tabi ki Orto Botanico. İtalya’nın en iyi botanik bahçesi olarak bilinir bu rota. Bitki dünyasının can alıcı renkleriyle tanışın.

Centro Storico

Tarihi yerler deyince akıllardan çıkmayacak bir yer varsa orası kesinlikle Centro Storico olmalı. Dar sokakları, kiliseleri, meydanı çok meşhurdur buranın. Burada gezerken öylesine farklılıklarla karşılaşacaksınız ki dünyanın başka hiçbir yerinde eşine rastlaması zor olacak. Napoli’de tatil yaparken şehrin merkezi olarak bilinen Centro Storico’ya yeterince zaman ayırmayı unutmayın.

Napoli Sotterranea

Türkiye’nin Kapadokya’sı neyse Napoli’nin de yeraltı mağaralarıyla sülü cenneti Napoli Sotterranea. Buradaki mağaraları mutlaka keşfetmelisiniz. Öyle birkaç yıllık bir mağazalardan bahsetmiyoruz, ilk keşfedilen mağaranın tam 5000 yıllık olduğu söz konusu. II. Dünya Savaşı’nda bu mağaraların bombaları saklamak için sığınak olarak kullanıldığı da söylentiler arasında.

Piazza del Plebiscito

Napoli’nin en hareketli neresidir diye sorarsanız Piazza del Plebiscito bu soruya en güzel cevap olur. Dünya çapında düzenlenen konserlere ev sahipliği yapan bu meydan Napoli tatilinin en süslü durakları arasında.

Napoli Arkeoloji Müzesi

Pompeii ve Herculaneum antik kentlerinde yapılan kazılardan çıkan eserleri Napoli Arkeoloji Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz. Şehrin en zengin müzelerinden birisi olarak bilinir bu müze.

Katedral Duomo

13. yüzyılda yapılmış ve şehrin en önemli inanç merkezi unvanını almış bir yer Katedral Duomo. Buranın hemen köşesinde göreceğiniz Santa Restituta’da şehrin en eski kilisesi olarak bilinir. Bu kiliseyi ziyaret ettiğinizde Bizans Dönemini andıran mozaikler oldukça ilginizi çekecek.

Capodimonte Müzesi

Sanat konusunda vazgeçilmez bir ülke olan İtalya’nın en zengin galerisi Capodimonte Müzesi. Müzeyi çevreleyen park ise şehrin yorgunluğunu atacağınız huzur dolu bir atmosfere sahip.

İtalya’nın tarihiyle, gezilecek yerleriyle ünlü durağı Napoli hayatınıza renk katacak mükemmel destinasyonları ile keşfedilmeyi bekliyor. İtalya Turlarına katıldığınızda rehberler eşliğinde şehrin dört bir yanını ziyaret edebilir aklınıza takılan her sorunun cevabını rehberinizden öğrenebilirsiniz.