İtalya’nın En Görülesi Yerlerinden Amalfi Coast

Daha önceden İtalya tatili yapanlar bilir buradaki gizli hazineleri, eşsiz güzellikteki yerlerini. Amalfi Coast’ta bunlardan sadece biri. İtalya’nın Sorrentine Yarımadası’nın güneyinde sahil boyunca uzanan Amalfi Coast mükemmel bir deniz manzarasıyla görenleri ilk andan itibaren kendine çekiyor. Işıl ışıl parlayan yalçın kayalıkları da yanında cabası. Büyüleyici manzara eşliğinde atmosferin etkisine kapılmak istiyorsanız Amalfi Kıyılarını mutlaka görmelisiniz.

Amalfi isminin nereden geldiği merak konusu. Mitolojide Amalfi adını Herkül’ün aşık olduğu su perisinden almış. Amalfi ismindeki bu su perisi genç yaşta ölünce Herkül’de sevdiği için dünyanın en güzel yerinde sevdiği kızı gömeceğine söz vermiş ve sevdiği için Amalfi’yi inşa etmiş. Amalfi Coast adını buradan almış. Amalfi Coast’ta tarih, huzur ve manzara temalı mükemmel yerler var. Şimdi Amalfi’nin o eşsiz duraklarını keşfetme zamanı.

Salerno

Dar yolları aşıp Salerno Körfezine ulaştığınızda şirin mi şirin bir İtalyan liman kenti karşılayacak sizi. Campania bölgesindeki Salerno en çok Dünya’nın ilk tıp fakültesiyle tanınmış durumda.  Şayet İtalya tatilinize sahil bölgesinden başlamak istiyorsanız gideceğiniz rota Salerno olmalı.

Minori

Minori Amalfi Coast’un mükemmel manzarası olan bir kasabası. Masmavi bir deniz, inci gibi kumları görünce orada olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu bir kez daha anlayacaksınız. Yamaçlarda dizili evler ve tarihle iç içe geçmiş bir yer burası.

Vietri Sul Mare

Amalfi Coast’tan alınacak en güzel şeylerden biri olan seramiğin anavatanı diyebilirim Vietri Sul Mare için. Hatta dünyaca ünlü seramik müzesi de burada. Yine mükemmel bir deniz yine mükemmel bir sahil karşılayacak burada sizi.

Maiori

Asıl deniz, güneş, kum temalı eşsiz güzellikteki Amalfi Coast’un en uzun plajı Maiori turistlerin vazgeçemediği bir rota. Antik kent olarak bilinir burası. İtalya’nın da en eski ve en leziz restoranı da burada. Yeme-içme konusundaki deneyimleri size bırakıyorum.

Atrani

Tipik İtalyan evlerinin olduğu balıkçılıktan geçimini sağlayan bir balıkçı kasabası Atrani. Bir zamanların ibadet yeri olarak bilinir. Dapdaracık sokaklar ve mükemmel görsellik sunan Atrani’yi Amalfi Coast’ta görmeden dönmeyin.

Conca Dei Marini

Amalfi Coast’un yine o eşsiz rotalarından bir daha Conca Dei Marini denizindeki kocaman mağarasıyla ün yapmış bir bölge. Mağaraya ulaşmak için tekne veya teleferikleri kullanabilirsiniz.

Amalfi

Amalfi Coast’a adını veren kasabada alışverişe dair aradıklarınızı burada bulabilirsiniz. Buranın sembolü olan büyük çanı ve katedrali karşılayacak sizi. Kısacası diğer yerlere oranla daha uygun bir alışveriş ve eşsiz bir manzara eşliğinde Amalfi kesinlikle görülmeye değer.

Furore

Amalfi Coast’un güzelliğine güzellik katan Furore’yi pek çok kişi bilmez ama keşfedildikten sonrada akıllardan çıkmaz. İtalya’nın fiyordu olarak bilinen Furore yamaçlardan kayalıklara uzanan şirin mi şirin balıkçı evleriyle ünlü. Burada yüzlerce fotoğraf kareniz olmalı. 🙂

Praiano

Konaklama için en mükemmel rota diyebilirim Praiano için. Her yere ulaşımı kolay olduğundan turistler daha çok burada kalmayı ister. Sadece bu kadar da değil, Amalfi Coast’un romantik manzarasını burada bulacak ve mükemmel gün batımını bir de buradan izlemelisiniz.

Sorrento

Şimdi sıra Amalfi Coast’un cennet bahçesi olan Sorrento’ya geldiyse diyebilecek tek bir şey var; mis gibi limon ve portakal kokuları arasında kendinizi kaybetmeye olun. Limonun anavatanı Sorrento, limona dair ne varsa alınması gereken eşsiz bir durak. Limonçello’dan sabuna hatta reçele kadar her şey burada.

Amalfi Coast böylesine bir yer demek az kalsa da buraya dair yapmanız gereken tek bir şey varsa o da İtalya Turlarına katılmak. Gezip gördükten sonra buraya dair söylenebilecek ne varsa sevdiklerinizle paylaşmayı sakın unutmayın.