İstanbul’un Yanı Başı Tekirdağ Gezi Rehberi

Özellikle hafta sonu tatillerinizde İstanbul’dan çok uzaklaşıp uzun yolculukları tercih etmiyorsanız Tekirdağ aradıklarınızın fazlasını size verebilir. Özellikle yaz aylarında dolup taşan tatilcilerine adeta görsel şölen sunan doğal güzelliklerini hala görmediyseniz bu hafta sonu kimselere söz vermeyin, Tekirdağ’a keşfe çıkın.

Tekirdağ Hakkında

Marmara’nın yanı başındaki doğal afet Tekirdağ sadece doğasıyla da değil, masmavi berrak denizi, turistik tesisleri ve sıcacık insanlarıyla her zaman olduğu gibi yine gözde rotalardan. Burada başka bir yer aramadan koca bir yaz tatilinizi geçirebilirsiniz. O havaya bir alıştınız mı zaten siz ne kadar istemeseniz de doğal güzellikleriyle süslü ortamı sizi kendine çekecektir. Kendinize en yakın gördüğünüz Tekirdağ Otellerinde kalıp çevrede olup biten her yerini doyasıya gezmelisiniz. O zaman Tekirdağ’da gezilecek ve görülecek yerler neresiymiş bir de onlara bakalım.

Şarköy: Tekirdağ gezisinin en popüler yerlerinden Şarköy. Marmara’nın sahil tarafındaki ilçesi burası. Kışın çok fazla görücüsü yok belki ama yazın o açığını fazlasıyla kapatmayı başarıyor Şarköy. Ayrıca bilmeniz gereken bir dipnot; burada en lezzetli üzümler yetiştiği için enfes şaraplarından hiç bahsetmiyoruz bile. 🙂

Uçmakdere: Güzel bir Şarköy turu yaptıysanız akşam yemeğinizi alacağınız yer kesinlikle Uçmakdere olmalı. Uçmakdere yamaç paraşütünün çok meşhur olduğu bir yer. Yeşillikleri arasında doğaya yüzünüzü dönüp keyifli manzarayı izleyeceğiniz durak burası olmalı diyorum. Uçmakdere hakkında ayrıntı bilgiyi diğer blog yazımızdan alabilirsiniz.

Hoşköy: Şarköy’e 16 km uzaklıktaki Hoşköy’de daha çok tarihi yapıları göreceksiniz. Bu bölge turistlerin en çok uğradığı rotalardan.

Kumbağ: İstanbul’un hemen yanı başında deniz mevsiminin açılmasıyla dolup taşan ilçelerden biri de Kumbağ. Mavi bayrak ödülünden zaten ne kadar güzel bir denizi olduğunu daha gitmeden bile anlayabilirsiniz.

Gazi Ömer Bey Türbesi: Eski zamanların ta ki Fatih Sultan Mehmet zamanlarının bir eseri burası. Malkara ilçesinde caminin bahçesindeki türbeyi Tekirdağ gezinizde görmeden dönmeyin.

Trakya Mutfağı

Farklı kültürlere ev sahipliği yapan Trakyalılar mutfak işinde gerçekten fazlaca usta ellere sahip diyebilirim. Yemek çeşitliliği, kendine özgü yemek ve tatlıları, Anadolu’nun en lezzetli yemeklerini burada bulacaksınız. Kesme makarna, keşkek, tarhana çorbası, kuskus bu saydıklarım sadece bazıları aslında. Tekirdağ köftesini çok yerde yemişsinizdir ama bir de kendi yerinde deneyin. Özellikle yemeklerin tadına tat katan şey tabi ki mısır unu. Tekirdağ tatilinizde kaldığınız her gün farklı farklı lezzetlerinin tadına bakın derim, yoksa çok şey kaçırırsınız.

Tekirdağ havasıyla, suyuyla, yemekleriyle, gezilecek yerleriyle ve en önemlisi sohbeti bol insanlarıyla ülkemiz için değeri çok olan yerlerinden. En iyisi mi siz bu yazı burada geçirin, o zaman demek istediklerimi daha iyi anlayacaksınız. Huzur dolu, lezzeti bol bir tatil, tatilbudur.com’la sizi bekliyor.