İstanbul’un Yanı Başı Çilingoz’da Hafta Sonu

Hafta sonu planlarınızı henüz yapmadıysanız İstanbul’un yanı başında daha önceden hiç görmediğiniz yerleri keşfetmek, tek gece de olsa farklı bir atmosferde konaklamaya ne dersiniz? Çatalca Çilingoz ulaşımı kolay hafta içi stresinize iyi gelecek bir yer. Daha önceden hiç görmeyenler için Çilingoz hakkında tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Çilingoz Hakkında

Çilingoz Çatalca’nın maviyle yeşile doymuş deniz severlerin uğrak noktası. Buraya ulaşırken tozlu yollar arkanızda kalacak ama sonrasında öylesine bir manzara karşılayacak ki sizi, bu yolun sonu böylesine bir yere nasıl çıkar diye şaşıracaksınız. İlk gördüğünüz andan itibaren kayalıklarının üzerinden mavi sularına atlamamak için zor tutacaksınız kendinizi. Sol tarafı kamp kuranların sağ tarafı deniz severlerin olarak ayrılmış durumda. Çilingoz Yalıköy tarafı yüksek kayalıklarındaki deniz mağaralarıyla sıralı. Ayrıca Çilingoz tam bir balık cenneti diyebiliriz. Kefal, sazan balıkları kendini sahile vurmuş. Hele kayalıklardan Akvaryum resmen görsel şölen sunuyor. Fotoğraf makinelerinizi hazır edin, burada her an türlü türlü güzellikle karşılaşabilirsiniz. Kadınları Çilingoz’da çok mutlu edecek bir özellik var; Denizindeki mineraller cildin beslenmesi için çok önemli bilginize. 🙂

Çilingoz’un Istranca Milli Parklar sahasına giriş ücretli ama özellikle hafta sonu buraya gittiğinizde ailecek çadır kuranları görebilirsiniz. Belki bu hafta sonu tatilinizde siz de onlardan biri olabilirsiniz. Yanınızda çadırınız yoksa içinde yataklı kiralık çadırlar tercih edilebilir. Kamp kurulan alanlarında yeme-içme, kabin, duş ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz yerleri de var. Burası Jandarmalarla sürekli korunaklı durumda. Kamp için en elverişli zaman ise Haziran-Eylül arası. Şayet buraya günübirlik giderseniz akşam 20:00’ye kadar dönüş yoluna geçmeniz gerekiyor.

Çilingoz’da Yemek Keyfi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Milli Park’ta yemek yiyebileceğiniz alanlar mevcut. Et çeşitleri, piliç ızgara, köfte, büfe, çardak kafesi, çay bahçesi yemek için tercih edilebilir. Yemek için farklı alternatif olabilecek yerler isterseniz Çatalca yine yeme-içme için güzel bir seçim olacaktır. Çatalca’nın piknik alanlarını ziyaret edip yapay şelaleleri etrafında güzel bir kahvaltı sofrasında oturabilir zengin masalarında afiyetle karnınızı doyurabilirsiniz. Serpme kahvaltı, sahanda yumurta, menemen, limitsiz çay ve dahasına hayır diyemeyeceğiniz kesin. Piknik alanlarına gidip şöyle enfes bir Adana, Urfa, şiş, kebap çeşitleri diyor ve gerisini size bırakıyoruz.

Kısacası Çilingoz her yönüyle zengin bir ilçe. Yazı-kışı her daim güzel olan ve en önemlisi İstanbul’a olan yakınlığından dolayı tercihlerin başında bulunuyor. Bize sorarsanız farklı bir hafta sonu geçirmek için kesinlikle denemeye değer.