İstanbul’un En Turistik Yerleri Listesi

Türkiye’nin en güzel, en kalabalık şehri İstanbul. Gezilecek yerlerinden alışveriş yerlerine, yiyecek duraklarından görmeden dönmememiz gereken yerlerine kadar sayabilecek çok şey var Tarihi Yarımada İstanbul’da. Her köşesinde tarih yatan şehir İstanbul’da tatil yapmak farklı bir duygu olsa gerek. Türkiye’nin metropolleri arasında olan güzel şehir İstanbul’un en turistik yerleri listesine göz atmadan tatil planları yapmak için acele etmeyin.

İstanbul Hakkında

Müzeleri, camileri, sarayları, tarihi çarşıları ve gezilecek yerlerine kadar bir İstanbullu olarak keşfedilmeyi bekleyen daha bir sürü yeri olduğunu bizzat söyleyebilirim. Yolunuz nereye çıkarsa sanki her köşesinde bir yaşanmışlık var bu şehirde. Bir hafta sonu tatilinizde İstanbul’a gelmek istiyor ancak yolun uzaklığı gözünüzde büyüyorsa yapılacak ilk iş İstanbul’a uçak bileti almak ve sonra size en uygun İstanbul Otellerinin birinden rezervasyonunuzu yaptırmak olmalı. Otelinize yerleşip biraz dinlendikten sonra İstanbul’un en turistik yerlerinden gezmeye başlayın.

Eyüp Sultan Cami

1453-1459 yıllarında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan Eyüp Sultan Cami İstanbul’un en turistik yerleri listesinin başında. Şehir için çok önemli tarihi bir yapı burası. İbadet yerleri, türbesi, çifte hamamı, medresesi kısacası her yanı dikkat çekici Eyüp Sultan Camisi, İstanbul’a gelip de görmeden dönmemeniz gereken muazzam bir yapı.

Yukarıdan Eyüp Sultan Cami’nin Görüntüsü

Topkapı Sarayı

İstanbul’un en turistik yerleri deyince en çok ziyaret edilen yerlerden Topkapı Sarayı gösterişli yapısıyla karşımıza çıkıyor. Özene bezene yapılmış saray İstanbul’un göz bebekleri arasında. Osmanlı bir dönem burada yaşamış. Eşi benzeri olmayan Topkapı Sarayı’nın içindeki mimari yapılarını gözden kaçırmayın, her karesini bir bir keşfedin. Dünyanın en iyi porselen koleksiyonunu ve padişahların kıyafetlerine kadar her şeyi burada göreceksiniz.

Ayasofya

Kültürün ana durağı Ayasofya İstanbul’un en turistik yerlerinden bir tanesi. İstanbul’a gelip de görmeden dönmemeniz gereken yerler listenizde Ayasofya mutlaka olmalı. Bizans İmparatoru tarafından 532 yılında yapılmış ve Fatih Sultan Mehmet tarafından da zaman içinde camiye dönüştürülmüş.

Pierre Loti

İstanbul’un eşsiz manzarasını tepeden izleyeceğiniz yerin adı Pierre Loti. İstanbul’un en turistik yerleri listesinde olan mekan için şehrin en romantik yeri gözüyle bakılıyor. Buraya Pierre Loti denmesinin nedeni ünlü şair Pierre Loti’nin buraya sık sık gelmesinden ötürü bu isim konulmuş. Güzel bir şehir turu attıktan sonra yorgunluğunuzu atmak için tepeye çıkın ve dumanı üstünde bir Türk kahvesi yudumlarken şehrin tüm güzelliklerini uzaktan seyredin. Burada yapılacak en güzel şeylerden biri de hediyelik eşya alışverişi olabilir.

Kapalıçarşı

İstanbul’un en çok talep gören bir başka durağıysa elbette Kapalıçarşı. İstanbul’un en turistik yerlerinden biri olmayı fazlasıyla hak ediyor. Geçmişten beri kendini bozmayan yapısıyla yıllardır bugünlere kadar gelmiş Kapalıçarşı. İnsanlar burada kendi ürünlerini sergilemek için satışa çıkar. Kapalıçarşı Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiş İstanbul için önemli turistik bir yapı. Burayı ziyaret ettiğinizde şöyle bir bakın etrafınıza, herkesin buraya gelmek için birçok nedeni var aslında. Yeni evlenecekler, turistler, satıcılar kısacası herkes soluğu Kapalıçarşı’da alıyor. Benzersiz tarih kokan yapısını yıllardır koruyan Kapalıçarşı İstanbul’da ziyaret edilecek yerler listenizin başında olmalı.

İstanbul’un en turistik yerleri listesinden güzel anılarla ayrılmak için İstanbul’u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Güzel bir hafta sonu tatili için kendinize bir fırsat yaratın.