İstanbul’un Doğayla İç İçe Yürüyüş Rotaları

İstanbul böylesine güzel bir ilkbahar mevsiminde yeni çiçek açmış ağaçlarla harika manzaralara ev sahipliği yapıyor. Hafta sonu ne yapmalıyım? diye düşünüyor ancak yaşadığınız yerden çok uzaklara gitmek istemiyorsanız İstanbul’un doğayla iç içe yürüyüş rotalarına gidip keyif dolu bir hafta sonu tatili geçirebilirsiniz. İstanbul trafiğinden bunalanların vazgeçilmezlerinden olan yürüyüş yolları sayesinde tatiller artık daha bir keyif dolu.

İstanbul’un En Güzel Yürüyüş Rotaları

Nefes aldığınızı hissedeceğiniz bu rotalarda fazla insan kalabalığından, ardı arkası kesilmeyen korna seslerinden uzaklarda olacaksınız. Sadece kuş seslerinin olduğu ve dalgaların sahile vurduğu o tılsımla saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacak, attığınız her adımda nefes aldığınızı hissedeceksiniz. Büyükşehir Belediyesinin bize kazandırdığı yürüyüş yollarını gelin beraber keşfedelim.

Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul’un doğayla iç içe yürüyüş rotaları listemizin ilk sırasında Beykoz’un cennet köşesi Polonezköy Tabiat Parkı var. Tarihe geçmişiyle ünlü bu rota hafta sonu tatillerinin eşsiz yerleri arasında. Farklı kültürleri içinde barındıran Polonezköy, uzun uzun yürüyüş yapmak ve haftanın stresini geride bırakmak için ziyaretçilerini Polonezköy Tabiat Parkı’nda ağırlıyor. Birbirinden farklı ağaç türlerine rastlayacağınız bu rotada etrafınızı kuş sesleri saracak. Burada geçirdiğiniz güzel anları fotoğraflarınızla taçlandırmayı ihmal etmeyin.

Validebağ Korusu

Gözünüzün alabildiğince yeşillerle çevrili bir ortam düşünün. Bunun için çok uzaklara gitmenize gerek yok. Bahsettiğimiz rota Üsküdar’ın eşsiz güzeli Validebağ Korusu. İstanbul’da yaşayan çoğu kişinin gezmese de en az bir kez olsun önünden geçtiği bu koru yılın dört mevsimi mükemmel manzaralar sunuyor. Kuş seslerinin arasında nefes aldığınızı hissedeceğiniz Validebağ Korusu güne enerjik başlamak isteyenlerin uğrak yerleri arasında. Buradaki turunuzda Adile Sultan Kasrı’nı ve Hababam Sınıfı Müzesi’ni görmeden geri dönmeyin.

Emirgan Korusu

Avrupa yakasının meşhur yürüyüş rotası Emirgan Korusu doğaüstü güzelliklerin merkezi adeta. Buradaki yürüyüşünüzü tamamladıktan sonra Sarı Köşk, Beyaz Köşk ve Pembe Köşk’ün kafe-restoranlarında mola verebilirsiniz. Sonbaharın eşsiz renklerine şahit olacağınız Emirgan Korusu’nda harika bir hafta sonu tatili geçirmek için hazırlanın.

Belgrad Ormanları

İstanbul’un doğasından kopamayanlara bir alternatifte Belgrad Ormanları. Avrupa yakasının hafta sonu tatillerini keyiflendiren bu rota aktivite ve piknik severler için mükemmel bir seçim olacak. Burada geçireceğiniz saatlerde sevimli mi sevimli hayvan türleri size eşlik edebilir. Burayı keşfettiğiniz andan itibaren hafta sonu planlarınız içine yeni bir rota daha eklenmiş olacak.

Avcıkoru Tabiat Parkı

İster günübirlik ister konaklamalı bir tatil… Şile’nin el değmemiş doğasındaki Avcıkoru Tabiat Parkı kır evleriyle tatilcilerine mükemmel bir tatil deneyimi yaşatıyor. Meşe, kestane, gürgen ağaçları arasında yapacağınız yürüyüşler keyif dolu anlarla süslü geçecek. Bu hafta sonu kimselere söz vermeyin, Avcıkoru Tabiat Parkı sizi çağırıyor.

Aydos Ormanı

Çam ormanları arasında mis gibi oksijeni içinize çekeceğiniz Aydos Ormanı, Kartal’ın kalabalıktan, gürültüden uzak sadece kuş seslerinin olduğu bir atmosferinde saklı. Güne enerjik başlamak istiyorsanız bu hafta sonu sevdiklerinizle birlikte Aydos Ormanı’nı ziyaret edebilirsiniz. İçinde huzuru bulacağınız bu ormanda bir de gölet bulunuyor. Güzel bir yürüyüşün ardından göletin çevresinde tavşankanı bir çay eşliğinde dinlenme molası verebilirsiniz.