İstanbul’da Tatil Yapmak

İstanbul, dünyanın en uzun süreli imparatorluklarına başkentlik yapmış, köklü tarihin modernize edilmiş şehri. Uçsuz bucaksız gezmekle günlerce bitmeyen büyüklüğü, her milletten insanı barındırması İstanbul’u eski güzel günlerinden uzaklaştırsa da enine boyuna gezdiğinizde sizi kendine nasıl bağladığını göreceksiniz. Evet, yanlış duymadınız, bu yazımızda size İstanbul’da tatil yapmanın nasıl bir şey olduğundan bahsedeceğiz.

 

Çoğumuzun da aslında bildiği gibi İstanbul, 7 tepe üzerine kurulu. Şehir, kültür, turizm, eğlence, sanat ve tarih ile ilgili çok zengin bir şehir İstanbul. İşte zaten bizi buraya çeken de bu değil mi ki? Şunu da unutmadan belirtelim ki İstanbul, dünyanın en çok turist çeken şehirleri arasında ilk beşe girmeyi başarmış. Biz nasıl yurt dışı turlarını merak ediyor gitmek için sabırsızlanıyorsak, yabancı turistler de İstanbul’da tatil yapma hayalleriyle burada alıyor soluğu. İstanbul’un gece hayatına diyecek çok bir şey yok aslında bunu tek bir cümle özetliyor olsa “İstanbul 24 saat eğlence dolu” diyebiliriz. İstanbul’da eğlencenin kalbi Taksim’de atıyor desek yeridir. Yüz yıllık binaların sıralandığı İstiklal Caddesi, ara sokakları, gecesi ve gündüzüyle İstanbul otellerinin yoğun olduğu yerler arasında. Turistler daha çok buralarda kalmayı tercih ediyor. Sarayları, müzeleri, camileri, kiliseleri doğal ve kültürel zenginlikleri ile bir hayli göz dolduran İstanbul’a her yıl turist akını oluyor. İster farklı dekorasyonuyla ve samimi insanlarıyla küçük veya butik otelleri, ister ara sokaklarda yer alan pansiyonları, isterseniz de ultra lüks konforu bulacağınız lüks otellerinde konaklayabilir İstanbul’u baştan başa gezme imkanına varabilirsiniz. İstanbul’da tatil demek şehrin içinde hayatı canlı canlı yaşamak demek.

 

İstanbul’da tatil yapmak, otelcilik ve misafir ağırlama gibi konularda en kusursuz hizmet veren yerlerden biri İstanbul. Türkiye’nin birçok ilinde kalmış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim bunu. Bana soracak olursanız yol masrafı ve zamandan tasarruf edecek biri olarak ben kendine münhasır yapısı olan butik bir otelde kalmayı tavsiye ederim ama tabi seçim yine size kalmış. Sultanahmet taraflarına doğru yolunuz düştüğünde tarihi dokusu, şirin kafeleri ile İstanbul’un ruhunu en iyi yansıtan yerlerden biri olduğunu göreceksiniz. İstanbul’da tatil yapan birisinin buraları görmeden dönmesi zaten olmaz ama değil mi?

 

Burada uzun süreli tatil yapmaya ya da ayrıntılı gezmeye zamanınız yoksa şayet o zaman size söyleyeceğimiz en güzel öneri hafta sonu bile olsa kendinize kısa süreli bir İstanbul kaçamağı yapmanız. Bir gün çıkın ve sokaklarında kaybolun mesela bakın karşınıza nasıl güzellikler çıkıyor. Kısacası merak edin, çıkıp yürüyün, hissedin, keşfedin ve her şeyden önemlisi de anı yaşayın.