İstanbul’a Yakın Ekonomik Kaçış Rotaları

Dünya’nın en eski ve en güzel şehirlerinden İstanbul’da yaşayıp da bu tarihi şehri hala tam olarak tanımıyorsanız bu yazımız tam size göre. Yaz aylarını arar olduk malum kış günlerinin kendini gösterdiği şu günlerde. O zaman ne duruyorsunuz yaz gelmeden önce biz yazı getirelim ne dersiniz?

İstanbul’da yaşıyorsunuz ancak hala İstanbul’a yakın ekonomik kaçış rotalarından bir habersiniz. Olabilir, İstanbul’a yakın gezilecek ve görülecek yerler o kadar çok ki… Özellikle de günübirlik turlarla ya da haftasonu kaçamağı tarzında düşünüyorsanız en azından kısa süreli de olsa karmaşadan biraz uzaklaşmak iyi gelecektir. O zaman İstanbul’a yakın ekonomik kaçış rotaları nerelermiş hadi görelim;

Riva

İstanbul gibi mega bir şehrin köylerinden çok uzakta gürültüden, stresten uzak bir yer burası. İncecik sarı kumu olan Riva, özellikle yaz aylarında İstanbulluların sıklıkla gittikleri yerler arasında. Güzel deniziyle ünlü olduğu kadar manzarasıyla da kendine çekiyor. İster haftasonu, ister günübirlik olsun tatilinizi en güzel şekilde değerlendireceğiniz sevimli bir yer Riva.

Durusu

Eskiden Terkos olarak bilinen Durusu, masmavi gölü ve yemyeşil doğal cennet ormanları eşliğinde baş başa tatil yapanların uğrak yeri. Burayı hala görmediyseniz mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Doğanın içinde biri olmak ve hatta buranın tam da keşfe açık bir yer olduğunu unutmayın. Ormanlarında yürüyüşünüzü yapın, bisikletinize binin ve binicilik sporlarının keyfini çıkarın.

Kumbaba

Buranın incecik ve şifalı olduğu bilinen kumları Talassoterapi de kullanılıyor. Kumbaba’ya gittiğinizde denizine mutlaka girin nasıl serinlediğinizi göreceksiniz. Malum güneş kendini epeyce gösteriyor. Ama bir de akşam güneşin batışını bir görmelisiniz.

Kumcağız

Kumcağız’ın sahili ve sakin denizini mutlaka duyanlarınız olmuştur. Burası adını Nihat Erim’den alan Erim Tepesi ile de oldukça meşhur. Kumcağız’a gittiğinizde kendinizi sakin ve huzur dolu ortamının kollarına bırakın, nasıl da iyi gelecek göreceksiniz. Belki dönmeyi bile istemeyeceksiniz.

Uçmakdere

Tekirdağ Şarköy’e bağlı eski Rum Köyü Uçmakdere, sağlı sollu harika manzarası ile sizi daha gitmeden kendine aşık edecek bir yer. Sakinlik mi arıyorsunuz zaten o güzel sahilini gördüğünüzde ne kadar doğru bir yerde olduğunuzu anlayacaksınız. Uçmakdere’de tam da adından anlaşılacağı gibi yamaç paraşütü de yapılıyor. Unutmadan söyleyelim, buradan ayrılmadan önce ev yapımı şarabından, zeytinyağından ve ıhlamurundan da mutlaka almalısınız.

Kilyos

İstanbul Sarıyer’e komşu Kilyos, son yıllarda popüler olan beach clubları ve lüks villalarıyla adını sıkça duyurur oldu. İstanbul’a Yakın Ekonomik Kaçış Rotaları arasında olan Kilyos, plajın dışında restoran, bar ve kamp alanlarını bulabilirsiniz. Eğlenceyi sevenler için yeşillikler içinde saatlerinizi en keyif verici hale çevirebilir, sakinlikten yana olanlar ise kitaplarını alıp bu güzel yeşilliğin arasında okumanın keyfine varabilirsiniz.

Poyrazköy

Şehrin kalabalığından sıyrılıp ekonomik kaçış rotaları arasına ekleyebileceğiniz Poyrazköy, plajda denize girerek en keyifli dakikaları yaşayacağınız bir yer. Poyrazköy’den şöyle bir baktığınızda İstanbul Boğazı ve Karadeniz nasıl kucaklaşmış görebilirsiniz. Harika bir gün batımı manzarasıyla Poyrazköy sizi çağırıyor.

Garipçe Köyü

İsminin aksine o kadar şirin ve küçük bir köy ki Garipçe Köyü. Bakmaya doyulmaz güzelliği etrafında kurulu tarihi köy; kale kalıntıları, ahşaptan yapılmış eski Rum ve Türk evleri, sahildeki butik restoranları ile misafirlerini tüm şirinliğiyle karşılıyor.

Selimpaşa

Selimpaşa, kum plajı ve plajda hizmet veren işletmeleri ile kumsal sevmeyenler içinde kayalık yerleri olan bir atmosfere sahip. Bütün gün deniz ve güneşin tadını doyasına çıkardıktan sonra akşamüzeri yemeğinizi limandaki leziz mezeler eşliğinde balık restoranlarından yana kullanabilirsiniz.

Kınalıada

Muhteşem yalıları, tertemiz masmavi denizi ve güzel plajları ile İstanbul’a yakın ekonomik kaçış rotaları arasında adını sıkça duyuruyor Kınalıada. Son zamanlarda denize girilebilen koyları herkesçe popüler. Hem şehre yakın oluşu hem de gürültüden patırtıdan uzak ve hatta hafta sonunda kaçamak yapanların uğrak yeri. Deniz, kum, güneş diyorsanız işte size ideal bir seçenek daha.