İsmail Şahinbaş’la Ünlülerle Geziyorum

Gezi belgeselcisi İsmail Şahinbaş, TatilBudur.com ile gerçekleştirdiği ”Ünlülerle Geziyorum” turları ve gezerken yaşadıkları hakkında bilgiler verdi…

Keşfetmek, keşfettiklerini paylaşmak, kültürel değerlere sahip çıkıp, onları korumak, gelecek nesillere taşımak, bunlarla mutlu olmak ve insanları mutlu etmek sizin için hayatın anlamı gibi. Peki, siz keşfederken, paylaşırken nasıl bir heyecan yaşıyorsunuz?

Yola çıkalı 30 yıl olmuş. Bu 30 yılda sadece coğrafyaları tanımadım, yaşadıkları yerde insanları da tanıdım. Her insan bir dünya, her yol bir okul… Gerisini siz düşünün. Yeni bir yolculuğa çıkmanın heyecanı sevgiliye gidilen yolda duyulan heyecan gibi geliyor hala.

”Yolda olma” halini nasıl tanımlıyorsunuz?

Tek bir cümle ile anlatmaya çalışırsam “suya düşmüş bir sünger gibi” diyebilirim.
Tarif edilmesi zor bir durum. Belki de yaşam benim için yolda olma halidir.

Türkiye’de ayak basmadık yer bırakmadınız. Hem kültürel hem de doğal açıdan zengin bu coğrafya sizi nasıl besliyor?

İda için “bin pınarlı” derler ya, Anadolu’nun her yerinde, pınarlardan kültür akıyor. Bu coğrafyadan beslenemeyecek insan düşünemiyorum. Bakmasını bilene; bu coğrafya içinde bir dünya var.

Seyahatlerinizde olmazsa olmazlarınız neler?

Fotoğraf makinem olmadan asla…

Türkiye’yi, komşu coğrafya-ları ve dünyada pek çok yeri gezdiniz, yaşadınız. Bu soruyu sorduğumda aklınıza gelen ilk fotoğraf, ilk koku ya da ilk lezzet nereden?

Sabah uyandığımda isteklerim, havanın durumuna, mevsim ve ruh halime göre değişebilir. Ama bir anda bir şey söylemek gerekirse; çocukluğumdan kalan güllerin kokusu ve soğuk suların lezzetine yine aynı yılların siyah-beyaz tüm mutlu anılarını söyleyebilirim.

İsteyip de gitme fırsatı bulamadığınız rotalar var mı?

Anadolu coğrafyasında gidemediğim yer yok. Ama bazen öyle bir şey oluyor ki; “böyle bir yer de var mıymış” dediğim coğrafyalar da hala çıkıyor.

Türkiye’de vazgeçemediğiniz, tekrar tekrar gitmeye doyamadığınız rotalar neler?

Anadolu coğrafyasını doğru zamanda tanıma fırsatım oldu. İşte o doğru zaman geldiğinde her yer doyumsuz oluyor. İklim o doğru zamana geldiğinde içimden bir ses “git” diyor, “durma, git.”

Hangi rotalar size emanet?

Ben kendi coğrafyamın doğal ve kültürel tüm değerlerini önce görmeye, sonra bunları tanıtmaya talibim. Kendi sürecimi kendim yarattım.

TatilBudur ile ”Ünlülerle Geziyorum” turlarında  siz de varsınız. Projeye nasıl dahil oldunuz, süreç nasıl ilerledi?

Geçen yılların ardından neyi, ne kadar bildiğinizi; sizin gibi düşünen, hisseden, koklayan, sorgulayan gezginlerin karşısında anlıyorsunuz. Bu açıdan TatilBudur’un bu projesi çok doğru kurgulanmış. Yıllarca Anadolu coğrafyasının pınarlarından
damlayanları biriktirdim. Pek çok kişi ile aynı yolda yürüdüğümüz için, yolumuz bir yerde kesişti ve birlikte yürümeye başladık…

”Daha fazla tatil”, daha fazla keşif, daha fazla kültür, daha fazla eğlence, daha fazla paylaşılacak güzel zamanlar demek olsa gerek. Siz ne dersiniz?

Bu söylediklerinize ek olarak ”daha fazla sağlık” derim. Çünkü bu kadar güzel olayı sindirmek için güçlü bir bünyeye sahip
olmak lazım.

”Ünlülerle Geziyorum” da sizin birini seçme şansınız olsaydı, kiminle nereye
gitmek isterdiniz?

Cevaplaması zor sorular vardır ya, bu da onlardan biri. Her insan bir dünya,
her insandan öğrenilecek bir şeyler var.
Kişi ve coğrafya söyleyemem.

Katılımcıları turlarınızda neler bekliyor, siz nasıl bir tur ve keşif serüveni
sunuyorsunuz?

Bizimle yolculuk yapan insanlara aktarabileceğimiz tonla bilgi var. Yolculuk yapılacak coğrafya ile ilgili tüm özel bilgileri, yolculuk süresine bölüyorum. Bölünen parçaları yerinde ve zamanında göstermeye ve aktarmaya çalışıyorum. Tatil ve seyahat seçeneklerinde katılımcılar yeni kültürler keşfetmek, yeni lezzetler tatmak ve ruhlarına bir şeyler katarak geri dönmek istiyor. Bu isteği siz nasıl açıklıyorsunuz?

Yola çıkmak en temel ihtiyaçlarımızdan. Doğru yere, doğru zamanda ve doğru insanla gitmek gerekli. Eğer bu üç doğruyu bir araya getirebilirsek, her yolculuktan keyif alabiliriz.